تاریخ خبر: // کد خبر: 51890 // //

شناسایی ۲۷۸۰ مورد تغییر کاربری غیرمجاز در گلستانمدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به موارد تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان اعلام کرد که در گلستان بالغ بر ۲ هزار و ۷۸۰ مورد شناسایی تغییر کاربری اراضی کشاورزی داشتیم که از این تعداد بخش زیادی منجر به صدور حکم برخورد قضایی و تخریب شد. یکی از چالش‎های مهم بخش

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به موارد تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان اعلام کرد که در گلستان بالغ بر ۲ هزار و ۷۸۰ مورد شناسایی تغییر کاربری اراضی کشاورزی داشتیم که از این تعداد بخش زیادی منجر به صدور حکم برخورد قضایی و تخریب شد.
یکی از چالش‎های مهم بخش کشاورزی در کشور به خصوص استان‎های شمالی تغییر کاربری اراضی است. این چالش زمانی از حساسیت بیشتری برخوردار می‎شود که اقتصاد بیش از نیمی از مردم یک منطقه به فعالیت کشاورزی وابسته باشد.

استان گلستان یکی از قطب‎های کشاورزی کشور محسوب می‎شود که اقتصاد جمعیت کثیری از ساکنان آن به کشاورزی و شاخه‎های وابسته به آن مرتبط می‎باشد بنابراین تغییر کاربری اراضی کشاورزی می‎تواند مشکلات زیادی برای اقتصاد و محیط زیست این مردم رقم بزند.

در سال‎های اخیر به دلیل عدم صرفه فعالیت کشاورزی و از سویی وجود روستاهای زیبا و خوش آب و هوا در گلستان موجب شد تا توجه برخی از دلالان و زمین‌خواران به این اراضی برای رسیدن به سود کلان بیشتر جلب شود بنابراین با خرید اراضی کشاورزی و تبدیل آن به واحدهای مسکونی و ویلا سود زیادی عاید آنها شد غافل از اینکه کشاورزی و تولید ما در مسیر نابودی قرار می‎گرفت.

زمین‎هایی که باید زیر کشت محصولات مختلف برود توسط دلالان ویلاساز تخریب و هزاران متر مربع از اراضی درجه یک کشاورزی نابود و عملأ بنیان‌توسعه پایدار و اقتصاد مبتنی بر کشاورزی نیز از بین خواهد رفت.

افزایش تغییر کاربری اراضی کشاورزی و پیش‌بینی مشکلات از قبل این امر موجب شد تا از سال ۱۳۹۰ اقدامات جدی در رابطه با جلوگیری از تغییر کاربری اراضی توسط مسؤولان امر انجام شود با این وجود همواره این سؤال پیش می‎آید که این اقدامات تا چه اندازه توانسته عرصه‎های تخریب شده را به وضع سابق بازگرداند؟

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گلستان در گفتگویی با خبرگزاری فارس با اشاره به موارد تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان گفت: در گلستان بالغ بر ۲ هزار و ۷۸۰ مورد شناسایی تغییر کاربری اراضی داشتیم از این تعداد بخش زیادی منجر به صدور حکم تخریب شد و تنها حدود ۳۰ درصد از عرصه‎های تخریب شده به وضع سابق بازگشتند، از این رو تلاش می‎شود ساخت و ساز غیرمجاز صورت نگیرد و با همکاری‎های لازم در سطح استان تغییر کاربری‎ها به شدت کاهش یافته است.

حسن خسروی با بیان اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز را به سمت پیشگیری باید برد، تصریح کرد: در گلستان شرایط برای ساخت و ساز مجاز فراهم است نمی‎خواهیم هیچ یک از روستاهای ما به سمت ساخت و ساز غیرمجاز پیش بروند.

وی افزود: ساخت و ساز در روستاهای خوش آب و هوای گلستان موجب شد تا تعداد گردشگران در سال‎های اخیر به این مناطق افزایش یابد در حال حاضر در حوزه دهکده‎های گردشگری گلستان پایلوت است و مکان‎های متعددی در سطح استان برای استقرار این دهکده‎ها مشاهده شده است در واقع بستر را شرکت شهرک‎های عمرانی فراهم و در قالب دهکده‎های گردشگری به مردم واگذار می‎شود.

خسروی بیان کرد: عمده اقدامات جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز از دهه ۹۰ در کشور آغاز شده است در صورتی که ساخت و سازها قبل از این سال‎ها بوده است.
منبع :: http://www.laoi.irآخرین اخبار

پربازدید