تاریخ خبر: // کد خبر: 108305 // //


چشم‌پوشی از سواد فنی معلمان نان/ فقدان یک مرجع آموزشی تخصصی، از ضعف‌های بزرگ نان سنتی در کشور

اختصاصی/ نیروی انسانی از عوامل کلیدی پیشرفت صنایع به شمار می‌آید و این مسأله اهمیت تربیت نیروی انسانی ماهر را می‌رساند. اما نقش نیروی انسانی در برخی صنایع از جمله صنعت مهم نان بسیار پر رنگ‌تر و مهم‌تر است.


چشم‌پوشی از سواد فنی معلمان نان/ فقدان یک مرجع آموزشی تخصصی، از ضعف‌های بزرگ نان سنتی در کشور

              
متاسفانه در سال‌های اخیر نوسانات و چالش‌های پیرامون صنعت نان موجب گردیده نانوایان انگیزه‌ای برای آموزش و به‌روزرسانی دانش فنی خود نداشته باشند و مسأله آموزش چندان مورد توجه و استقبال از سوی صنف قرار نگرفته است.


محمدرضا خواجه متخصص نان‌های سنتی در گفت‌وگو با غلات نیوز با اشاره به اهمیت آموزش نانوایان تصریح کرد: بزرگترین مشکل نانوایان کشور، نوسان کیفی گندم و به تبع آن آردی است که به دستشان می‌رسد که بخشی از این چالش به کمک تبحر و تجربه نانوا در تهیه خمیر، قابل رفع است.
 وی افزود: نانوایان همواره مستلزم آموزش آکادمیک فوت و فن‌های پخت نان هستند و باید غرور را کنار گذاشته و در هر سطحی از مهارت که هستند، برای آموزش تواضع به خرج دهند. 
 خواجه ادامه داد: متاسفانه بزرگترین معضل این است که بسیاری از نانوایان در مهارت‌های پخت نان مدعی حرفه‌ای بودن هستند اما حتی کمترین اطلاعات تخصصی و فنی را هم ندارند لذا به‌روزرسانی دانش پخت نان در همه حال بالاخص در مواقع نوسان آرد برای نانوایان بسیار حائز اهمیت است. 
متخصص نان‌های سنتی بیان کرد: درست است که بخشی از پخت نان باکیفیت به واسطه کسب تجربه میسر است اما در این میان آموزش مستمر نباید فراموش  شده یا نادیده گرفته شود. 
 وی در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: متاسفانه یکی از ضعف‌های ما در صنعت مهم نان، عدم برخورداری از یک مرجع آموزشی کامل و تخصصی نان است و این یک اشکال بزرگ برای مهم‌ترین صنعت غذای کشور که مستقیما سلامتی جامعه را نشانه می‌گیرد، به شمار می‌آید. 
نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات در ادامه با تاکید بر اینکه کارشناسان و بازرسان وزارت بهداشت باید متخصصان نان باشند، گفت: سازمان‌های فنی و حرفه‌ای باید پیش از هرچیز مربیان تخصصی و کارآموزده برای آموزش نان تربیت کنند تا آن‌ها به تربیت نانوای ماهر بپردازند، این درحالی است که متاسفانه به ضرورت برخورداری از سواد فنی در میان مربیان آموزشی هیچ توجهی نمی‌شود. 
خواجه افزود: باید یک رشته تخصصی برای نان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تعریف شود. متاسفانه غالبا در سطح کشور شاهد آموزش فراگیر نان‌های صنعتی و انواع نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم هستیم و از آموزش نان‌های سنتی که سهم ۹۰ درصدی در سفره جامعه دارند، غافل شده‌ایم.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: 
چشم‌پوشی از سواد فنی معلمان نان/ فقدان یک مرجع آموزشی تخصصی، از ضعف‌های بزرگ نان سنتی در کشور

خبر جدید   پخت نان صلواتی در استان یزد


آخرین اخبار

پربازدید