تاریخ خبر: // کد خبر: 114617 // //

۲۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی به تعاونی‌های عشایری پرداخت می‌شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: به منظور حمایت از عشایر و کمک به معیشت آنان تسهیلات بانکی ۲۰ میلیارد ریالی به تعاونی‌های عشایری اعطا می‌شود.

۲۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی به تعاونی‌های عشایری پرداخت می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، کرمعلی قندالی روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور در سفر به آذربایجان‌غربی و بازدید از  دو واحد پرواربندی دام در منطقه عشایری “شیرین‌آب” و صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در روستای “گل سلیمان‌آباد” شهرستان میاندوآب اظهار داشت: تعاونی‌های عشایری با همکاری با صندوق‌های توسعه کشاورزی و دام، با تامین ضمانت لازم می‌توانند از ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی با سود ۴درصد بهره‌مند شوند . وی اضافه کرد: علاوه بر این عشایر می‌توانند برای پرورش هر راس بره پنج میلیون ریال تسهیلات سرمایه در گردش دریافت و پس از فروش دام پرواری خود، وام را به بانک پرداخت کنند . قندالی با انتقاد از عملکرد برخی از تعاونی‌های عشایری گفت: برخی از این تعاونی‌ها تنها به عنوان یک سوپرمارکت عمل می‌کنند و نهاده‌ها را از مراکز دولتی دریافت و در بین عشایر توزیع می‌کنند . رئیس سازمان امور عشایر افزود: تعاونی‌های عشایری باید به فکر زنجیره تولید باشند و تنها به تولید فرآورده خام دامی بسنده نکنند بلکه هم در مقوله تولید علوفه و نهاده دامی و هم در تولید گوشت و فرآوری آن و حتی بازار فروش وارد عمل شوند .  
اجازه صادرات دام به عشایر داده شود نخستین ایستگاه مسوولان ارشد امور عشایر کشور در میاندوآب منطقه “شیرین‌آب” بود که از یکی از واحدهای پرواربندی دام سبک عشایر در این منطقه عشایری بازدید کردند و اهالی منطقه نیز برای بیان مشکلات خود در این واحد دامداری جمع شدند . دهیار “شیرین‌آب” به نمایندگی از عشایر منطقه از مسوولان خواست اجازه صادرات دام عشایر که از مدتی قبل متوقف شده دوباره داده شود تا عشایر بتوانند به فعالیت خود در زمینه پرورش دام ادامه دهند. کریم پورعقنا افزود: یکی از مشکلات مردم منطقه نبود خانه بهداشت است و اهالی هم در ییلاق و هم در قشلاق از خدمات بهداشتی بی‌نصیب هستند . وی با اشاره به مشکلات معیشتی عشایر منطقه اضافه کرد: در حالی که امسال در مقایسه با سال قبل قیمت نهاده‌های دامی افزایش پیدا کرده اما قیمت گوشت کاهش یافته و دامداران را متضرر کرده است . دهیار “شیرین‌آب” گفت: این روستای قشلاقی دارای ۴۷۰ نفر جمعیت عشایری است که همگی از راه دامداری امرار معاش می‌کنند و اهالی به همراه دام‌ در فصل بهار به مناطق ییلاقی و در پاییز و زمستان به این منطقه قشلاقی کوچ می کنند.       گردشگران مبلغان گلیم‌های تولیدی عشایر دومین مقصد رئیس سازمان امور عشایر ایران در سفر به میاندوآب منطقه قشلاقی “گل‌سلیمان‌آباد” و بازدید از صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری بود که از کارگاه صنایع دستی و کارگاه گلیم بافی وابسته به این صندوق بازدید کردند . مسوول صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری “گل‌سلیمان‌آباد” به مسوولان بازدید کننده گفت: گام نخست ما آموزش و ترویج گلیم و گام دوم بازار فروش محصول بود که در این مسیر توانستیم تولیدات خوبی را روانه بازار کنیم و فروش خوبی هم داشته باشیم. خدیجه سعیدپور افزود: در زمینه صادرات گلیم نیز با چند بازرگان که در زمینه صادرات گلیم در چند کشور اروپایی فعال هستند، تعامل لازم صورت گرفته که هم‌اکنون در مرحله عقد قرارداد برای تولید ۱۰۰ متر مربع گلیم در ماه برای صادرات هستیم . وی اضافه کرد: علاوه بر این یک مرکز بوم‌گردی نیز راه‌اندازی شده است تا گردشگرانی که به منطقه می‌آیند بتوانند مبلغان خوبی برای گلیم‌های تولیدی ما باشند . مسوول صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری “گل‌سلیمان‌آباد” اظهار داشت: در کنار صنایع دستی، در زمینه کشاورزی و باغبانی نیز وارد عمل شده ایم و در یک هکتار   گیاه “گل محمدی” را به صورت دیم کشت کردیم که در صورت موفقیت این طرح سایر زنان نیز برای مشارکت در چنین طرح‌هایی ترغیب می شوند. رئیس سازمان امور عشایر ایران نیز در این بازید و دیدار به اعضای این صندوق پیشنهاد کرد که علاوه بر ورود به تهیه و بسته‌بندی فرآورده‌های لبنی در زمینه تهیه نخ مورد نیاز برای بافت گلیم، پشم دام‌ بومی را خریدار و آن را فراوری کنند . بازدید از منطقه عشایری نقده و بازدید از فروشگاه عشایری و پروژه‌های آبرسانی به مناطق ییلاقی سرسیل پیرانشهر از دیگر برنامه‌های روز نخست سفر رئیس سازمان امور عشایر و همراهان به جنوب آذربایجان‌غربی بود.

خبر جدید   اختصاص ۵۹ میلیارد ریال برای آبرسانی به عشایر آذربایجان شرقی

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی به تعاونی‌های عشایری پرداخت می‌شودآخرین اخبار

پربازدید