شبکه کشاورزی ایران | ۱۰ میلیارد تومان برای عملیات آبخیزداری سمنان اختصاص یافت

تاریخ خبر: // کد خبر: 51866 // //

۱۰ میلیارد تومان برای عملیات آبخیزداری سمنان اختصاص یافترئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان بر ضرورت مدیریت سیلاب‌ها تاکید کرد و گفت: ۱۰ میلیارد تومان برای عملیات آبخیزداری سمنان اختصاص یافت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان:
۱۰ میلیارد تومان برای عملیات آبخیزداری سمنان اختصاص یافت
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان بر ضرورت مدیریت سیلاب‌ها تاکید کرد و گفت: ۱۰ میلیارد تومان برای عملیات آبخیزداری سمنان اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، نادر مالکی در بازدید از پروژه‌های آبخیزداری استان سمنان، اظهار داشت: در سال جاری از محل منابع استانداری سمنان با توافق استاندار و رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری اختصاص یافته است البته باید گفت در اجرای این طرح‌ها مردم هم در ساختن و نگهداری سازه‌ها مشارکت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه ساخت و تکمیل پروژه‌های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در کل استان سمنان در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: این عملیات در قالب احداث بندهای سنگ و ملاتی، بند خاکی، عملیات بیولوژیکی بذرکاری، کپه کاری، کاشت گیاهان دارویی، جنگل کاری و حفاظت و قرق انجام شده است.

مدیریت سیلاب‌ها
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان سمنان تصریح کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری ضمن مدیریت سیلاب‌ها، منابع زیر زمینی، قنات‌ها و چشمه‌ها را نیز تقویت می‌کند، که البته اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سال‌جاری طرح‌های بسیار خوبی در این راستا در دست اقدام دارد.
مالکی ضمن اشاره به اهمیت فعالیت‌های آبخیزداری در کنترل سیلاب و تغذیه ذخیره آب‌های زیرزمینی توجه به اقشار مردم ساکن حوزه‌های آبخیز و رضایتمندی آن‌ها در این بخش، تاکید کرد: جذب اعتبارات در سال‌های آتی از محل صندوق توسعه ملی برای فعالیت‌های آبخیزداری جزء اهداف و سیاست‌های مهم استانی است.
وی افزود: بهره برداری نادرست از این منابع طبیعی که منجر به تخلیه آبخوان‌ها و فرونشست دشت‌ها شده و در صورت عدم مدیریت می تواند امنیت غذایی و حیات اقتصادی و اجتماعی مردم را متاثر و توازن عرصه‌های طبیعی و تعادل اکولوژیک و هیدرولوژیک حوزه‌های آبخیز را با چالش جدی مواجه سازد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان گفت: تبخیر آب یکی از مهمترین مشکلات در کاهش منابع آب در استان به شمار می رود که باید مراقبت کرد تبخیر آب در سطح استان کاهش یابد.
منبع :: http://frw.org.irآخرین اخبار

پربازدید