تاریخ خبر: // کد خبر: 66979 // //

پرداخت هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۹۰ هزار طرح اشتغالزایی روستایی

خبر _ معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: بیش از هفت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به۹۰هزار طرح اشتغالزایی روستایی پرداخت شده که پیش بینی می شود با این رقم بیش از ۱۵۰هزار شغل در مناطق روستایی و مناطق محروم ایجاد شود.

پرداخت هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۹۰ هزار طرح اشتغالزایی روستایی

معاون سرمایه گذاری توسعه روستایی خبر داد; پرداخت هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۹۰ هزار طرح اشتغالزایی روستایی  معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: بیش از هفت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به۹۰هزار طرح اشتغالزایی روستایی پرداخت شده که پیش بینی می شود با این رقم بیش از ۱۵۰هزار شغل در مناطق روستایی و مناطق محروم ایجاد شود.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا ) ; به نقل از ایرنا , «منوچهر رزمجو»  با اشاره به شتاب بخشی به روند پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستاییان در سال جاری، گفت: تلاش می کنیم کل اعتبارات طرح های اشتغالزایی مصوب که ۱۸هزار میلیارد تومان است، تا اواسط سال ۹۸ به متقاضیان پرداخت شود. وی با بیان این که ۱۵۳هزار طرح اشتغالزایی برای دریافت ۱۸هزار میلیارد تومان تسهیلات به بانک های عامل ارسال شده است،گفت: البته دوالی سه برابر این تعداد تقاضا برای دریافت تسهیلات از طریق سامانه «کارا» ثبت شده بود که بر اساس الگوهای اعطای تسهیلات و طرح های توجیهی، ۱۵۳هزار طرح اشتغالزایی روستایی مصوبه گرفتند. معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی گفت: در حال حاضر ۹۶هزار طرح اشتغالزایی روستایی در بانک های عامل، مصوب شده که قراردادهای حدود ۹۲هزار طرح به ارزش کلی بالغ بر ۸هزار و۳۰۰ میلیارد تومان منعقد شده است.

شاخص های توزیع اعتبارات وی خاطرنشان کرد: استان کرمانشاه بالاترین تعداد و بیشترین میزان پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستایی را به خود اختصاص داده است.
معاون امور سرمایه گذاری توسعه روستایی خاطرنشان کرد: توزیع اعتبارات این تسهیلات بر اساس شاخص های جمعیت بیکار در هر روستا، تعداد روستاها در استان، جمعیت روستاها و حداکثر و حداقل درآمدهای روستاییان، تقسیم بندی شده است. رزمجو درباره حوزه هایی که این تسهیلات به آنها اختصاص یافته است، گفت: در سال گذشته، ۴۵ درصد از طرح هایی که تسهیلات دریافت کرده اند، در بخش کشاورزی و دامداری هستند؛ ۱۰درصد این تسهیلات در واحدهای صنعتی، ۱۰درصد در حوزه صنایع دستی و فرش دستبافت، ۱۰درصد در توسعه صنعت گردشگری و ۱۵درصد هم در بخش خدمات و صنایع ارتباطات و ۱۰درصد هم در سایر حوزه های کسب و کار روستایی توزیع شده است.
وی با تاکید بر لزوم رعایت توازن در توسعه روستاها گفت: دولت دوازدهم توجه ویژه ای به توسعه متوازن داشته و کارآفرینی را در اولویت برنامه های خود در روستاها قرارداده است و تسهیلات ارزان قیمت مرتبط به آن را نیز پرداخت کرده است.

خبر جدید   بخش زیادی از گندم خوراک دام و طیور شد

روستایی بدون امکانات زیرساختی در کشور وجود ندارد رزمجو با تاکید بر این که «توسعه اقتصادی باید همراه توسعه فرهنگی و اجتماعی در روستاها دنبال شود»، گفت: وقتی روستاها از نظر اقتصادی رشد کنند، قطعا توسعه فرهنگی را نیز به دنبال خواهد داشت؛ از این نظر پس از انقلاب اسلامی اقدامات و کارهای گسترده ای در حوزه زیرساختی انجام شده است به طوری که بیشتر روستاهای کشور یا به صورت کامل و یا بین ۸۰ تا ۱۰۰درصد از امکانات زیرساختی آب و برق و گاز برخودار بوده و با سرعت نیز در حال تکمیل هستند.
وی اضافه کرد:حلقه مفقوده رشد متوازن روستاها در این چند سال، توسعه اقتصادی بود که با پیگیری دولت تدبیر و امید و پرداخت تسهیلات از صندوق توسعه ملی در مسیر تحقق قرار گرفته است. مهاجرت معکوس به روستاها در حال گسترش است معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی توسعه روستایی با تاکید بر لزوم صیانت از فرهنگ روستاها و زندگی روستایی، تاکید کرد: روستاها کانون تولید و ارزش آفرینی و از نظر مولفه های فرهنگی و حضور اقوام مختلف و میراث ناملموس، بسیار غنی هستند و باید از طریق اشتغالزایی و رونق کار و کسب در آمد به ماندگاری مردم در روستاها، صیانت فرهنگ و حفظ روستاها کمک کنیم.
رزمجو در عین حال گفت: بر اساس آمار، مهاجرت به سمت شهرها کاهش پیدا کرده است و از طرفی مهاجرت معکوس به روستاها نیز آغاز شده و در حال گسترش است.
معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی توسعه روستایی با بیان این که «بیشتر روستاییان که به شهرها مهاجرت کرده اند در حال بازگشت به روستاهای خود هستند»، گفت: ایجاد اشتغال، تقویت و افزایش رونق تولید در روستاها، باعث ماندگاری افراد در روستاها شده و رونق اقتصادی را در این مناطق، منجر می شود.

خبر جدید   قیمت فروش کود اوره واحدهای تولیدی برای تحویل به شرکت‌های خدمات حمایتی کشاورزی توسط هیات وزیران تصویب و ابلاغ شد.

ملاک اعطای تسهیلات رونق تولید است
رزمجو تصریح کرد: در بخش اعطای تسهیلات اشتغالزایی اولویت بندی خاصی میان مردان و زنان نداشتیم و ملاک ما فقط کارآفرینی و رونق تولید است و در این راستا طرح تسهیلات ارزان قیمت اشتغالزایی در بخش های مختلف به زنان کارافرین به ویژه در بخش صنایع دستی و فرشبافی در روستاها اختصاص یافته است.
معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی توسعه روستایی توضیح داد: قانون حمایت از اشتغالزایی در روستاها و مناطق محروم در سال ۱۳۹۶ به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید؛ البته این لایحه با هدف ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در روستاها، کاهش نرخ مهاجرت ها به سمت شهرها، افزایش تولید و بهره وری و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری در دولت پیشنهاد و تصویب شده بود که با موافقت رهبر معظم انقلاب مبلغ یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اجرای این قانون اختصاص یافت.
معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی توسعه روستایی گفت: پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستاییان از اواخر سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ شروع شد و تا پایان سال ۹۷ چهار مرحله از این طرح انجام شده است. رزمجو افزود: در مرحله نخست حدود ۳هزار میلیارد تومان (۷۵۰ میلیون دلار به قیمت ارز آن زمان) از صندوق توسعه ملی و به همین میزان از بانک های عامل تسهیلات ،درمجموع ۶هزار میلیارد تومان، به متقاضیان تسهیلات اشتغالزایی در روستاها تخصیص و پرداخت شد. وی بیان کرد: سود تسهیلات صندوق توسعه ملی صفر درصد است، و سود این تسهیلات تلفیقی توسط بانک های عامل متناوب که برای عموم روستاها ۶ درصد، در مناطق مرزی ۴درصد و تسهیلاتی که در قالب سرمایه در گردش پرداخت می شود حداکثر ۱۰درصد محاسبه می شود. معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی توسعه روستایی افزود: پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستاییان یکی از بهترین طرح هایی است که توسط دولت دوازدهم رقم خورده است و تاکنون هیچ کدام از دولت ها به این میزان به اشتغال روستاها توجه جدی نداشته و یا منابعی تخصیص نداده است؛ این منابع هم ارزان قیمت است و هم هدفمند برای رشد و توسعه پایدار و متوازن در روستاها در نظر گرفته شده است. وی گفت: بر اساس محاسبات و تایید سازمان برنامه و بودجه کل مبلغ اعتبار تسهیلات تلفیقی طرح های اشتغالزای روستایی از صندوق توسعه ملی و منابع بانک های عامل (تا تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه جاری ) ۱۸هزار میلیارد تومان است که مبلغ ۹ هزار میلیارد تومان صندوق توسعه ملی و معادل آن توسط بانکها پرداخت می شود.
رزمجو درباره فرایند اعطای تسهیلات اشتغالزایی اظهارداشت: متقاضیان ابتدا در سامانه کارا طرح های خود را ثبت کردند، سپس این طرح های توسط دستگاه های اجرایی تخصصی بررسی و کارشناسی می شود که پس از تایید در نهایت در کارگروه مربوطه مصوبه گرفته و به بانک های عامل معرفی شده اند.
وی صندوق کار آفرینی، پست بانک، بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی را بانک های عامل در طرح اشتغالزایی روستایی عنوان کرد و افزود: علاوه بر بررسی طرح ها توسط دستگاه های اجرایی، خود این بانک ها هم طرح های توجیهی متقاضیان وام را ازمنظر صلاحیت متقاضی، اقتصادی و فنی بررسی کرده تا کمترین انحراف از اهداف و بیشترین بهره وری حاصل شود.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: پرداخت هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۹۰ هزار طرح اشتغالزایی روستایی

خبر جدید   تبادل تکنولوژی و ایجاد هم افزایی در نمایشگاه فیداکسپو


آخرین اخبار

پربازدید