تاریخ خبر: // کد خبر: 108258 // //

نحوه نظارت بر شرایط بهداشتی نانوایی‌های بندرعباس چگونه است؟

نانوایی‌ها از جمله صنوفی هستند که مردم مراجعات زیادی به آنها دارند و حفظ کیفیت و بهداشت در این صنف می‌تواند تضمین کننده سلامت سبد غذایی خانواده هم باشد، از این رو نیاز است تیم‌های بازرسی به صورت منظم از واحدهای تولید نان بازدید کنند.

نحوه نظارت بر شرایط بهداشتی نانوایی‌های بندرعباس چگونه است؟

             به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس ، بالا بودن قیمت نان و کیفیت پایین آن در هرمزگان همواره نقل محافل مردم بوده است که مسئولان و نانوایان باورها و دلایل خود را برای این مسئله دارند.

در گزارش‌های قبل جهت بررسی این موضوع سراغ فرماندار بندرعباس و رئیس اتحادیه نانوایان بندرعباس رفتیم که فرماندار بالا بودن قیمت را قبول نداشت و تنها اندکی از نانوایی‌ها را با کیفیت پایین می‌دانست و گفت که با نظارت‌های صورت گرفته با آنها نیز برخورد قانونی می‌شود.

رئیس اتحادیه نانوایان بندرعباس نیز باور داشت که قیمت نان واقعی نیست و با افزایش هزینه‌های جاری و حقوق کارگری، قیمت آن بسیار بالاتر از این باید باشد.

احترامی همچنین اظهار داشت: نباید انتظار داشت تا قیمت نان افزایش پیدا می‌کند، کیفیت نان هم بهتر شود چرا که کیفیت به مواد اولیه‌ای که در اختیار نانوا قرار می‌گیرد نظیر آرد، ماشین آلات نانوایی، مواد افزودنی به نان و مهارت نانوا، بستگی دارد.

در این گزارش جهت بررسی نظارت‌های لازم بر نانوایی‌ها و تخلفات صورت گرفته، به سراغ رئیس مرکز بهداشت بندرعباس رفته‌ایم.

    کیفیت نان زیر ذره‌بین تسنیم| وقتی کیفیت نان در بندرعباس با قیمت برابری نمی‌کند / گلایه‌مندی مردم از این وضعیت ‌
    کیفیت نان زیر ذره‌بین تسنیم ـ ۲| دلایل افت کیفیت نان بندرعباس چیست؟
    علت کیفیت پایین نان سنگگ و بربری در بندرعباس چیست؟

خبر جدید   دولت به جای افزایش نرخ نان، پرداخت برخی هزینه‌های نانوایان را بر عهده بگیرد

نظارت‌ها مستمر انجام می‌شود

در این رابطه یحیی میرزاده رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بندرعباس اظهار داشت: بازدید و نظارت برنانوایی‌ها در حالت عادی به صورت حداقل ماهیانه یک بار انجام می‌شود. در صورت شکایت مردمی و یا نواقص بهداشتی در اسرع وقت بازرسی از نانوایی اعلام شده انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در صورت وجود تخلفات بهداشتی در شرایط عادی، برای نقص بحرانی اخطاریه تعطیلی ۴۸ ساعته و برای نواقص ساختمانی حداکثر ۶۰ روز مهلت داده می‌شود.

میرزاده افزود: در صورت عدم رفع نقص و تخلفات گفته شده در مهلت داده شده، در مورد نقص بحرانی پس از ۴۸ ساعت و برای نقص ساختمانی و غیر بحرانی پس از حداکثر ۶۰ روز واحد نانوایی مذکور پلمب می‌شود.

برخورد با متخلفان در ایام کرونایی قاطعانه است

در این رابطه رئیس مرکز بهداشت بندرعباس اظهار کرد: برای شرایط حال حاضر در ایام کرونا، بنا به دستور قضائی درصورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، واحد نانوایی متخلف بلافاصله پلمب می‌شود.

خبر جدید   افت کشت گندم در استان پرمحصول کردستان/ کشاورزان گندم‌هایشان را خوراک دام می‌کنند!

میرزاده افزود: در حال حاضر در نظارت‌های صورت گرفته، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بیشترین تخلفات بهداشتی نانوایان می‌باشد.

تخلفات دیگر واحدهای نانوایی

میرزاده در این زمینه تصریح کرد: فقط در حال حاضر کمتر از ۵ درصد از نانوایی‌ها از جوش شیرین استفاده می‌کنند، ولی حدود ۴۰ درصد از آنها از نمک بیش از حد استاندارد استفاده می‌کنند که در این گونه موارد پرونده متخلفان به تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت بندرعباس ابراز کرد: از ابتدای اسفند ۹۸ تا پایان تیر ۹۹، تعداد ۲ هزار و ۴۲۴ مورد از نانوایی‌ها توسط کارشناسان بهداشت محیط شناسایی شده است.

وی ادامه داد: همچنین تعداد ۲۲۶ مورد گشت مشترک با ادارات خصوصاً فرمانداری، صمت و اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی، اماکن و غیره انجام شده است که در مجموع تعداد ۲۰۵ نانوایی متخلف پلمب شده است.

نان‌های فله در سوپرمارکت‌ها باید جمع‌آوری شود

در این رابطه رئیس اتحادیه نانوایان بندرعباس گفت: وجود نان در سوپرمارکت‌ها باعث ضرر و زیان‌های زیادی به واحدهای نانوایی می‌شود. در سال گذشته نزدیک به پنجاه واحد نانوایی استان ورشکسته شد که سهمی از دلایل آن همین کاهش خرید نان از نانوایی‌ها و تهیه از سوپرمارکت است.

خبر جدید   EU lowers wheat harvest estimates again

وی تاکید کرد: همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا در این ایام، خرید نان از سوپرمارکت ها بهداشتی نیست چرا که تماس دست با نان فله‌ای در سوپر مارکت زیاد می‌شود و عاملی برای انتقال ویروس است.

احترامی خاطرنشان کرد: طبق گفته متخصصان، پخت نان با دمای بالای ۶۰ درجه، هیچ ویروسی را باقی نمی‌گذارد و تهیه آن از نانوایی به صورت مستقیم در پلاستیک و کیسه مخصوص مشتری بهترین روش خرید نان است.

وی ابراز کرد: ما به طور مکرر درخواست‌های بسیار زیادی به فرمانداری، شبکه بهداشت و سازمان صمت داده‌ایم که جهت جلوگیری از ضرر و زیان نانوایان و حفظ سلامت مردم، این نان‌ها را از سوپرمارکت ها جمع‌آوری کنند.

میرزاده در این زمینه اظهار کرد: اعلام کرده‌ایم نان‌های بدون بسته‌بندی جمع‌آوری شده و به سوپرمارکت هایی که این گونه نان را توزیع می‌کنند اخطار می‌دهیم.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: نحوه نظارت بر شرایط بهداشتی نانوایی‌های بندرعباس چگونه است؟آخرین اخبار

پربازدید