تاریخ خبر: // کد خبر: 66231 // //

ناتوانی لابی ترامپ برای مصرف سم کلروپیریفوس در کالیفرنیا

سعید وایگانی – کارشناس امور بین الملل> در ۱۴ آگوست ۲۰۱۹ مصادف با ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ قانونی تصویب شد که به موجب آن سم کلروپیریفوس که توسط کابینه ترامپ حمایت می شد مصرف آن در ایالت کالیفرنیا ممنوع گردید.

ناتوانی لابی ترامپ  برای مصرف سم کلروپیریفوس در کالیفرنیا

سعید وایگانی – کارشناس امور بین الملل> در ۱۴ آگوست ۲۰۱۹ مصادف با ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ قانونی تصویب شد که به موجب آن سم کلروپیریفوس که توسط کابینه ترامپ حمایت می شد مصرف آن در ایالت کالیفرنیا ممنوع گردید. 
ترامپ از یک سموم دفع آفات در ارتباط با اختلالات رشدی دفاع کرد. اما ایالت کالیفرنیا مصرف آن را ممنوع اعلام کرد. ایالت کالیفرنیا بزرگترین مصرف کننده سم کلرپیریفوس در آمریکاست در سال ۲۰۱۷ حدود ۵۰۰ تن دورسبان در این ایالت مصرف شد که بیشتربرای انگور، مرکبات، یونجه، میوه جات، پنبه و غیره استفاده می شود.  
در معرض قرار گرفتن با سم اورگانوفسفات موجب نارسایی هایی در سیستم عصبی انسان و حیوان می گردد. اولین بار است که یک ایالت به طور یک جانبه ممنوعیت یک سم را ممنوع می کند. اگر ظرف مدت ۱۵ روز توسط طرف مخالفی رد نشود به اجرا در خواهد آمد. بعید به نظر می رسد تا EPA یا آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا کالیفرنیا را به چالش بکشد به خصوص که این ایالت معمولا در امور زیست محیطی راه خود را می رود. بنا به گفته یک کارشناس فدرالی احتمالا کالیفرنیا مختار است تا بتواند در این خصوص برای ایالت خود تصمیم گیری نماید و EPA تا زمانی که تداخل جدی با امور خود نبیند مداخله ای جدی نخواهد کرد. 
لازم به ذکر است این سم به میزان فراوان در کشورهای مختلف من جمله ایران مصرف می گردد.
منبع: نیویورک تایمز https://www.nytimes.com/2019/07/18/climate/epa-chlorpyrifos-pesticide-ban.html

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: ناتوانی لابی ترامپ برای مصرف سم کلروپیریفوس در کالیفرنیا

خبر جدید   سیل کنجاله های وارداتی سیر واردات دانه های روغنی را نزولی کرد
برچسب های خبر: ,,,,,


آخرین اخبار

پربازدید