|مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیله سوار : آغاز کشت دانه روغنی سویا | اخبار کشاورزی | شبکه کشاورزی ایران

تاریخ خبر: // کد خبر: 58154 // //

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیله سوار : آغاز کشت دانه روغنی سویا

 جهادکشاورزی در جهت تهیه و تامین به‌موقع نهادهای تولیدی از جمله بذور گواهی شده و کودهای شیمیایی تمهیدات لازم را انجام داده بطوریکه انواع بذر گواهی شده سویا از ارقام مختلف بین زارعین منطقه در حال توزیع بوده و تاکنون بیش از ۱۴۰ تن انواع بذور یارانه دار در بین زارعین توزیع شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیله سوار : آغاز کشت دانه روغنی سویا

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ربعلی جهانی با اعلام این خبر افزود: جهادکشاورزی در جهت تهیه و تامین به‌موقع نهادهای تولیدی از جمله بذور گواهی شده و کودهای شیمیایی تمهیدات لازم را انجام داده بطوریکه انواع بذر گواهی شده سویا از ارقام مختلف بین زارعین منطقه در حال توزیع بوده و تاکنون بیش از ۱۴۰ تن انواع بذور یارانه دار در بین زارعین توزیع شده است. مدیر جهاد کشاورزی بیله سوار با اشاره به مزایای زراعت سویا، افزود: ارزش تناوبی سویا و نقش آن در افزایش تولید سایر محصولات زراعی، تقویت خاک های زراعی از طریق تثبیت بیولوژیکی ازت، استفاده از شاخ و برگ سویا به عنوان خوراک دام و نیاز به آب کمتر در مقایسه با ذرت از مزایای زراعت سویا می باشد.در دشت مغان ۹۵ درصد مزارع سویا بصورت کشت دوم پس از برداشت غلات کاشته می شود. لذا عمده ترین تناوب سویا در این منطقه تناوب غلات ( گندم و جو ) و سویا می باشد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیله‌سوار رعایت تاریخ کاشت را به‌عنوان مهمترین عامل تاثیرگذار در میزان تولید و عملکرد دانسته و افزود: تاخیر در کاشت این محصول موجب کاهش تولید ماده خشک، میزان رشد محصول و عملکرد شده و برداشت آنرا با شرایط نامساعد جوی و بارش‌های پائیزی و احتمالا سرمازدگی زودرس پاییزی مواجه می‌نماید و کاشت زود هنگام چنین محصولات گرمادوست نیز، استقرار گیاهچه را به دلیل خنکی هوا در مخاطره قرار داده و موجبات افزایش رشد رویشی و کاهش عملکرد را فراهم می نماید.
 جهانی از کشاورزان خواست از تداوم کشت غلات بصورت جاکار خودداری نموده و محصولاتی مثل حبوبات و دانه‌های روغنی بخصوص سویا، کلزا، بادام زمینی و … را بعنوان کشت‌های استراتژیک جهت افزایش حاصلخیزی خاک و دستیابی به توسعه پایدار بعنوان یک تناوب حیاتی برای سیستم‌های زراعی خود مورد توجه و عمل قرار دهند.
روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل
۱۶/۴/۹۸    
منبع :: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیله سوار : آغاز کشت دانه روغنی سویا

Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
free online course
download huawei firmware
Download WordPress Themes
free download udemy course
خبر جدید   خرید ۲۲۰ هزار تن گندم در ۴۲ مرکز خرید ایلام


آخرین اخبار

پربازدید