تاریخ خبر: // کد خبر: 57752 // // //

شرکت‌های دانش‌بنیان توقع چه حمایتی از دولت دارند؟

خوشبختانه در سنوات اخیر، حضور شرکتهای دانش بنیان در زنجیره گندم، آرد و نان از سوی بخش دولتی پراهمیت شمرده شده است تا جایی که چندی پیش شرکت بازرگانی دولتی ایران نشستی را با فعالان این شرکت‌ها ترتیب داد و دکتر یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران به اهمیت نقش این شرکت‌ها در راستای تعالی و پیشرفت صنعت گندم، آرد و نان اشاره نمود و نیز بر حمایت از آن‌ها تاکید کرد.

شرکت‌های دانش‌بنیان توقع چه حمایتی از دولت دارند؟

              مسلما تکنولوژی و دانش تولیدی در بخش دانش‌بنیان می‌تواند به کمک زنجیره بزرگ گندم، آرد و نان آمده و رشد و توسعه این صنایع کلیدی را به دنبال داشته باشد. در این گزارش به سراغ تعدادی از فعالان دانش‌بنیان کشور در حوزه غلات رفتیم و درخصوص دغدغه‌ها و انتظاراتشان از بخش دولتی، به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه خواهید خواند؛

*حمایت دولت در جهت اجرای طرح نمونه‌بردار غلات در سیلوهای کشور
 رسول خدابخشی هفشجانی، تولیدکننده دستگاه نمونه‌بردار غلات در گفت‌وگو با غلات نیوز تصریح کرد: هر فعالیتی که تاکنون داشته‌ و هر اختراعی که انجام داده‌ایم، به واسطه دانش فنی و سرمایه اندوخته خودمان بوده و متاسفانه تاکنون هیچ حمایتی از ما نشده و نقش حمایتی مسئولین صرفا در راستای صدور مجوزها بوده است.
وی افزود: دستگاه نمونه‌بردار غلات، مشابه داخلی و خارجی ندارد و یک طرح ملی است و انتظار ما از مسئولین این است که به منظور حمایت، اجرای این طرح را در سراسر سیلوهای کشور عملیاتی کنند و علاوه بر آن توان مالی‌مان را ارتقا دهند تا بتوانیم ایده‌های بهتری در زنجیره گندم، آرد و نان طراحی و پیاده‌سازی کنیم.
خدابخشی ادامه داد: نصب دستگاه نمونه‌بردار غلات در سیلوهای کشور علاوه بر اینکه کاهش هزینه‌های دولت را برای حمل و نقل در بر دارد، مانعی بر سر راه سودجویان به منظور تقلب در تحویل گندم به دولت خواهد بود که در نتیجه خرید کیفی علاوه بر استفاده بهینه از انبارها، بار مالی که بابت هزینه سنگین خرید گندم بر دوش دولت است، قطعا کاهش خواهد یافت.
همچنین نمونه‌بردار غلات به خرید استاندارد و یکپارچه دولت در سراسر کشور کمک کرده که نتیجتاً کیفیت را در زنجیره گندم، آرد و نان به دنبال خواهد داشت که این مساله قطعا به نفع دولت است.

خبر جدید   اسلام آباد ۳۰۰ هزار تن گندم وارد خواهد کرد

*حمایت دولت در جهت ایجاد شرایط تولید صادرات محور
در ادامه، محمدرضا اسحاق‌آبادی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان صنایع پخت مشهد با بیان اینکه دولت به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان باید مسیر تولید را تسهیل کند، اظهار کرد: متاسفانه وجود قوانین متعدد موجب سردرگمی نهادها در برخورد با تولیدکنندگان شده است. نظام بوروکراسی اداری باید کوتاه شود تا تولیدکنندگان مسیر اداری‌شان را راحت‌تر طی کرده و لطمهای به کارشان وارد نشود.
وی در ادامه گفت: تولید باید صادرات محور باشد تا به بازارهای وسیع دسترسی پیدا کنیم و نیز تولیدمان را در راستای اشتغال‌زایی توسعه داده و در واقع تولید پایدار داشته باشیم. در این راه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند خوب قدم بردارند. ویژگی خاص شرکت‌های دانش‌بنیان، برخورداری از یک واحد R&D است که می‌توانند نیاز جامعه را تشخیص داده و متناسب با آن، کالاها را تولید و عرضه نمایند. در واقع شرکت‌های دانش‌بنیان متناسب با دانش و تکنولوژی روز در عرصه تولید گام برمی‌دارند.

خبر جدید   کیفیت آرد و نان در استان مرکزی مطلوب است

*حمایت دولت در جهت تامین مواد اولیه با ارز دولتی
در بخش بعدی، محمدرضا نورافشان، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان وارنا با بیان اینکه تسهیل امور گمرکی از سوی دولت برای واردات مواد اولیه می‌تواند به عنوان یک روش حمایتی از فعالان بخش دانش‌بنیان باشد، اظهار کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان بهبوددهنده‌ها و اصلاح‌کننده‌های آرد و نان مجبورند با ارز آزاد مواد اولیه مورد نیازشان را وارد کنند در حالی‌ که دولت باید برای تامین این مواد، ارز دولتی در اختیارمان قرار دهد.
وی گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان، واحدهای تحقیقاتی محسوب می‌شوند و می‌توانند در توسعه صنعت گندم، آرد و نان نقش بسزایی داشته باشند.

خبر جدید   خرید تضمینی گندم در کشور از مرز ۷۰۰ هزار تن عبور کرد


منبع :: شرکت‌های دانش‌بنیان توقع چه حمایتی از دولت دارند؟آخرین اخبار

پربازدید