شبکه کشاورزی ایران | در شرایط خشکسالی سیستان و بلوچستان کارکرد طرح های آبخیزداری بیشتر از سدسازی است

تاریخ خبر: // کد خبر: 51870 // //

در شرایط خشکسالی سیستان و بلوچستان کارکرد طرح های آبخیزداری بیشتر از سدسازی استفرماندار شهرستان چابهار گفت: خشکسالی حدود دو دهه و به طور مستمر در استان سیستان و بلوچستان سایه افکنده است و اجرای طرح‌های آبخیزداری فواید بیشتر و ارزانتری نسبت به سد سازی ها دارد.

فرماندار شهرستان چابهار گفت: خشکسالی حدود دو دهه و به طور مستمر در استان سیستان و بلوچستان سایه افکنده است و اجرای طرح‌های آبخیزداری فواید بیشتر و ارزانتری نسبت به سد سازی ها دارد.

رحمدل بامری به خبرنگار اعزامی مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها در چابهار گفت: نمی خواهم کارکردها و فوایدی که سدها دارند را زیر سوال ببرم چون این سدها درجاهای مختلفی از کشور ایجاد شدند و برای کشاورزی و آب شرب مفید بوده اند اما در چابهار که گرفتار خشکسالی است اکنون تنها فایده این سدها تولید ریزگرد برایمان بوده است.

بامری افزود: سد پیشین که در چابهار ایجاد شده است گنجایش ذخیره ۱۷۵ میلیون مترمکعب آب را داشت و اکنون ۲۰ میلیون مترمکعب آب در آن موجود است که ۱۸ میلیون مترمکعب آن رسوب است و دو میلیون متر مکعب آن آب و سد زیردان از دیگر سد چابهار که ظرفیت ذخیره ۲۰۷ میلیون مترمکعب آب را دارد اکنون تنها ۴۵ میلیون مترمکعب آب را داراست و کلیه اراضی پایین دست این دو سد که ۱۸ هزار هکتار است دچار خشکسالی وحشتناک شده و به سرزمین لم یزرع تبدیل شده است.

فرماندار چابهار که در روستای نیلنت و در جمع مردم این منطقه حضور داشت در ادامه به خبرنگار ما گفت: روزگاری نه چندان دور در دشت باهو کلات مزرعه موز و انبه وجود داشت و ۵۰ هزار نفر مردم محلی به طور مستقیم در تولید این محصولات نقش داشته اند و ۱۸۰ هزار نفر نیز بصورت غیر مستقیم مشغول بکار بودند اما اکنون این راضی تنها برای مردم توفان شن و گرد و غبار همراه داشته است.

رحمدل بامری میانگین بارندگی امسال در سیستان و بلوچستان را ۱۱٫۵ درصد اعلام کرد که این میزان در سال جاری در منطقه چابهار صفر درصد بوده است.
اجرای طرح های آبخیزداری اساس کار نهادهای اجرایی و اثرگذار باشد

وی خاطر نشان کرد: در کنار سدسازی ها باید به دنبال کارهای زود بازده، مفید و در عین حال ارزان قیمت باشیم و این کار تنها با اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری امکان پذیر است که باید اساس کار نهادهای اجرایی و اثرگذار باشد.

وی همچنین گفت: مردم با روش های آبخوانداری و آبخیزداری بیگانه نیستند و از این روش در گذشته برای تامین آب شرب، آب کشاورزی و دام استفاده می کردند و جواب خوبی هم گرفتند.

فرماندار چابهار یادآور شد: حجم اعتباراتی که از سوی منابع طبیعی برای ایجاد بندهای خاکی گذاشته می شود به مراتب کمتر از سدها خواهد بود و به یک دهم هزینه کرد آن نخواهد رسید.

وی اظهار امیدواری کرد ازمحل صندوق توسعه ملی به چابهار که شرایط بسیار ویژه به لحاظ خشکسالی دارد توجه لازم صورت گیرد.

مردم مدیریت استفاده از آب را به خوبی بلدند و نظرات آنان نیز کارشناسی است

فرماندار چابهار همچنین تصریح کرد: مردم مدیریت استفاده از آب را به خوبی بلد هستند و نظرات آنان نیز کارشناسی است و نظرانی که ستگاه های اجرایی ارائه می کنند آن نیز کارشناسی است که باید این دو نظر تلفیق شود تا مورد استفاده قرار گیرد

وی به بسیاری از طرح ها و پروژه های تمام و نیمه تمام در استان سیستان و بلوچستان و بویژه در منطقه چابهار اشاره و تصریح کرد: برای بسیاری از این طرح ها وقت و هزینه هنگفت صرف گرفته اما متاسفانه کوچکترین کارایی لازم را نداشته و حتی یک قطره آب هم نتوانسته ذخیره نماید.

وی در خاتمه یکبار دیگر به فواید طرح های آبخیزداری و آبخوانداری اشاره کرد و گفت: چاه نیمه ها، سیستان را نجات داده و اگر سیستان چاه نیمه را نداشت اثری از زندگی مردم در آنجا نبود و ما انتظار داریم منابع طبیعی در کنار هوتک ها شبیه چاه نیمه های سیستان در چابهار ایجاد کند تا غالب مردم بتوانند از آن استفاده کنند.
منبع :: http://frw.org.irآخرین اخبار

پربازدید