تاریخ خبر: // کد خبر: 70710 // //

حفظ امنیت غذایی کشور در صدر نگاه مسئولین است

اختصاصی/ یزدان سیف گفت: ما برای تامین غذای جامعه با هیچ کس شوخی نداریم و حتما ضرایب امنیتی لازم برای حفظ امنیت غذایی کشور در منظر مسئولین کشور است. امروز کشور در شرایط خطیری قرار دارد اما همواره حفظ امنیت غذایی کشور در صدر نگاه مسئولین است.

حفظ امنیت غذایی کشور در صدر نگاه مسئولین است

             به گزارش غلات نیوز به نقل از ستاد خبری جشنواره نان طیب در ادامه مراسم مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت:  غذای طیب یک موضوع مهم و حیاتی در زندگی بشر است و باید از موسسه کیفیت رضوی به واسطه ترویج یک معروف در جامعه و تلاش برای تعریف یک برند در حوزه غذا تشکر کنم.
 وی با بیان اینکه امروزه در حوزه مواد غذایی و کالاهای دیگر چیزی به نام کمبود در کشور نداریم، افزود: کل ارزش زنجیره گندم و آرد و نان تولیدی در کشور غریب به ۴۴ هزار میلیاردتومان است ( پولی که مردم می پردازند)
وی با اظهار این مطلب که در کشور حجم تولید نان و غذایی که مردم مصرف می کنند۶۰ هزار میلیارد تومان است. افزود از این میزان ، غریب به ۱۶ هزار میلیاردتومان هم به عنوان یارانه نقدی از سوی دولت پرداخت می شود و از سال آینده  نیز، به واسطه افزایش قیمت خرید تضمینی گندم،  این هزینه نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: ما غریب به ۵ و نیم میلیون هکتار از زمین های زیر کشت مان در کشور مختص به گندم است که از این میزان ۸/۳میلیون هکتار آن دیم و مابقی کشت آبی است و ۶۰۰ هزار کشاورز در سطح کشور مشغول به کشت گندم هستند.
وی افزود: در فواصل خرید غریب به هزار و ۲۰۰ مرکز خرید در کشور فعال
 می شود که در هر مرکز خرید بین ۵ تا ۱۰ نفر نیرو شاغل مشغول به فعالیت هستند.
 مجموعا کشور از ۸۰۰ کارخانه آردسازی و سیلوی ذخیره سازی گندم برخوردار است. همچنین  مجموع صنعت گندم، آرد ونان در طول سال برای غریب به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در کشور شغل ایجاد نموده است.
سیف در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: خوشبختانه در ظرف چهارسال گذشته از گندم داخلی در صنعت آرد ونان استفاده شده و واردات نداشته ایم، البته امسال چند اتفاق در حوزه کشاورزی رخ داد، نخست اینکه در بازه زمانی آبان  تا فروردین ماه سال آبی خوبی را پشت سر گذاشتیم و منابع آبی کشور فراهم شد و مناطق گرمسیر کشور با کشت بسیار خوبی در حوزه تولید مواجه شدند اما در کنار این مساله متاسفانه غریب به یک میلیون تن گندم مناطق گرمسیر کشور به دلیل سیل از بین رفت، از سوی دیگر تنش دمایی و کاهش بارندگی ها در فواصل زمانی اردیبهشت تا تیرماه موجب کاهش تولید در مناطق سردسیر شد. از طرف دیگر قیمت گذاری صنف و صنعت به گونه ای بود که بسیاری از کارخانجات راغب بودند خودشان گندم ها را از کشاورزان خریداری کنند و در این بخش استقبال زیادی صورت گرفت.

خبر جدید   تکلیف پروانه‌های کسب‌ معلق برای خرید آرد از سامانه چیست؟

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه بیان کرد: ما برای اینکه آرد کیفی به دست نانوایان برسد اول باید زنجیره گندم مان را تقویت می کردیم که در این راستا از سال ۹۵ به بعد سامانه خرید گندم از کشاورزان را به گونه ای قرار دادیم که بدانیم چه کشاورزی در چه روستایی گندم خود را با چه کیفیتی به ما تحویل داده است.
 در اولین سالی که من به شرکت بازرگانی دولتی ایران ورود کردم اطلاعات کشاورزانی را که به دولت گندم فروخته بودند در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دادیم  و غریب به ۸ هزار نفر برای  فقط مروجین آموزش در حوزه سن زدگی برگزار کردیم و همچنین در حوزه کشاورزان غریب به بالای  50 هزار نفر نیز آموزش ها ارائه شد و توانستیم ۳۰۰ هزار تن سن زدگی را در کشور به ۵۶ هزار تن برسانیم.
 وی افزود: دومین اقدام ما نگهداری گندم های سن زده به صورت جداگانه بود و سومین کار ما در حوزه کیفیت این بود که تلاش کردیم تا واریته هایی از گندم که مناسب آرد خبازی است شناسایی و  توسط مرکز تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی معرفی شوند.
سیف با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه کارخانجات آرد و لجستیک عنوان کرد: در زنجیره مزرعه کشاورز تا کارخانه آرد هرچقدر حلقه های واسط میان آن ها زیادتر باشد کیفیت گندم پایین تر خواهد آمد لذا ما تلاش کردیم اولویت خرید گندم را به مراکز خرید دائم تخصیص دهیم از این جهت کرایه حمل بابت تحویل گندم به این مراکز به کشاورزان تخصیص دادیم.
ما در سال جاری ۶۵ میلیاردتومان کرایه حمل به کشاورزان تخصیص دادیم تا گندم هایشان را به جای تحویل به مراکز حمل به سیلوها و کارخانجات آرد تحویل دهند.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه، با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای استانداردسازی مراکز خرید،آموزش متصدیان آزمایشگاه مراکز خرید و تلاش برای کنترل کیفیت گندم در غالب سیستم، بیان کرد: کیفیت گلوتن و پروتئین گندم های خریداری شده امسال بین ۱۰ و نیم تا ۸/۱۳ درصد و هکتولیتر گندم ها ۷۲ تا ۸۵ بوده است و همچنین سن زدگی گندم ها به یک صدم درصد رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه آسیابانی تلاش کردیم کارخانجات آرد در تولید آرد با مشکل مواجه نباشند و طلبکار دولت نباشند. ( در حال حاضر مطالبات کارخانجات به صورت اقساط پرداخت می گردد). همچنین زمینه رقابت را میان کارخانجات ایجاد کردیم به این صورت که امروز نانوایان حق انتخاب خرید آرد را از کارخانجات استان دارند.  
سیف خطاب به نانوایان خاطرنشان کرد: امروز سامانه خرید گندم به شما این اجازه را می دهد که در سطح استان از هر کارخانه ای که کیفیت بهتری دارد خرید آرد خود را انجام دهید.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ابراز کرد: تیم های بازرسی ما از هفته آینده با همکاری وزارت بهداشت و سازمان صنعت و  معدن از واحدهای نانوایی بازدید و از  آردهای توزیع شده  نمونه گیری و با استاندارد تطبیق خواهند داد و در صورتی که آرد کارخانه ای از کیفیت لازم برخوردار نبود کد مربوطه کارخانه در سامانه خرید آرد بسته خواهد شد. این اقدام هم اکنون در تهران آغاز شده و از هفته آینده در کل کشور اجرایی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در خاتمه به سوالات و انتقادات نانوایان در خصوص استانی شدن سامانه فروش آرد سایر مصارف پاسخ داد.
گفتنی است همایش تخصصی پرسش و پاسخ چالش های فنی و کیفی حوزه نان نیز با حضور دست اندرکاران صنعت آرد ونان در مشهد برگزار گردید.
 

خبر جدید   ضعف کیفی گندم‌های استان مرکزی در سال جاری


لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: حفظ امنیت غذایی کشور در صدر نگاه مسئولین استآخرین اخبار

پربازدید