شبکه کشاورزی ایران | تحولی عظیم در پروژه های آبخیزداری و آب و خاک استان اردبیل

تاریخ خبر: // کد خبر: 51868 // //

تحولی عظیم در پروژه های آبخیزداری و آب و خاک استان اردبیلمدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: با اجرای پروژه های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تحولی عظیم در آب و خاک استان ایجاد می شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: با اجرای پروژه های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تحولی عظیم در آب و خاک استان ایجاد می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل، شهامت هدایت مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل در جلسه بررسی وضعیت اجرای پروژه های آبخیزداری با بیان این مطلب گفت: اجرای این پروژه ها با محوریت مشارکت مردمی از مزیت های مهم پروژه ها محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه استان اردبیل معادل ۱/۱ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل میدهد گفت: حفاظت از عرصه های منابع طبیعی از جمله آب و خاک بسیار حیاتی بوده و یکی از راه‌های مهم و عملیاتی برای جلوگیری از فرسایش و تخریب منابع طبیعی اجرای طرح‌های آبخیزداری است که طی سال‌های اخیر به طور جدی در کانون توجه قرار گرفته است.
وی گفت: در این شرایط قرار گرفتن ۵۳۳ هزار هکتار اراضی در سد سبلان، ۷۳ هزار هکتار در سد یامچی و ۳۸۶ هزار هکتار در سد عمارت بر اهمیت حوزه های آبخیز استان افزوده است.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل، با بیان اینکه هیچ اقدام عملی و اجرایی در این اداره کل بدون مطالعه اجرایی صورت نمی‌گیرد افزود: امسال عملیات اجرایی در ۱۱ حوزه آبخیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با توجه به مطالعات تفضیلی اجرایی انجام می‌شود.
هدایت علت اختصاص اعتبار از صندوق توسعه ملی را عنایت مقام معظم رهبری برشمرد و افزود: با توجه به حساسیت موضوع آب و خاک در کشور و اهمیت آن و نگرانی‌های مقام معظم رهبری در جهت لزوم حفاظت از این منابع محدود و هماهنگی در حوزه های آبخیز، با اعتبار ویژه از محل صندوق توسعه ملی به منظور ایجاد توسعه پایدار در استان اختصاص یافت.
وی اظهار داشت: وقوع سیلاب‌های مخرب باعث بروز خسارت‌های جانی و مالی، هدر رفتن خاک حاصلخیز کشاورزی می‌شود.
وی افزود: مدیریت جامع و هماهنگ در عرصه های آبخیز استان و برنامه ریزی و مدیریت کلان این عرصه ها نیازمند اختصاص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی است در این صورت، برنامه ریزی در حوزه ها به صورت جامع صورت می‌گیرد.
منبع :: http://frw.org.irآخرین اخبار

پربازدید