تاریخ خبر: // کد خبر: 52401 // // //

تامین ۲۵ درصد نیاز پودر چربی کشور در صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان/جلوگیری از خروج ماهانه یک میلیون دلار ارز

خبر _ پودر چربی که یکی از افزودنی های مهم در خوراک دام و طیور است که افزون بر بر تامین سلامت حیوان و تولید محصول سالم تر، در نهایت به سلامت انسان به عنوان مصرف کننده نهایی می انجامد.

تامین ۲۵ درصد نیاز پودر چربی کشور در صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان/جلوگیری از خروج ماهانه یک میلیون دلار ارز
خوراک دام، طیور و آبزیان

عضو هیات مدیره شرکت تعاونی دانش بنیان کیمیا دانش الوند مطرح کرد:

تامین ۲۵ درصد نیاز پودر چربی کشور در صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان/جلوگیری از خروج ماهانه یک میلیون دلار ارز

پودر چربی که یکی از افزودنی های مهم در خوراک دام و طیور است که افزون بر بر تامین سلامت حیوان و تولید محصول سالم تر، در نهایت به سلامت انسان به عنوان مصرف کننده نهایی می انجامد.

با توجه به اهمیت این افزودنی و در حالی که بخش عمده ای از پودر چربی مورد نیاز خوراک دام و طیور از کشورهای مالزی و اندونزی به کشور وارد می شود، شرکت تعاونی دانش بنیان کیمیا دانش الوند از سال ۱۳۹۰ با همکاری جمعی از استادان دانشگاهی برای تامین بخشی از نیازهای کشور به این محصول، آغاز به کار کرد.

در حال حاضر این شرکت طی هشت سال فعالیت، ۲۵ درصد از پورد چربی مورد نیاز صنعت دام، طیور و آبزیان را تامین و در آینده نیز محصولات جدیدی را به سبد کالایی خود اضافه می کند.

در همین راستا، گفت و گویی با دکتر مهدی دهقان بنادکی، استاد تمام گروه علوم دامی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و عضو هیات مدیره شرکت تعاونی دانش بنیان کیمیا دانش الوند انجام دادیم که در پی می آید.

لطفا درباره فعالیت شرکت و اهداف آن توضیح دهید.

شرکت تعاونی کیمیا دانش الوند از سال ۱۳۹۰ با طرح های ارائه شده توسط اعضای هیات مدیره آن که متشکل از استادان دانشگاهی هستند، آغاز به کار کرد.

با توجه به کمبودی که در بخش افزودنی های خوراک دام و طیور، به ویژه پودر چربی مواجه بودیم و این محصول در ایران تولید نمی شد، روی تولید انواع پودر چربی سرمایه گذاری کردیم و شرکت به صورت تعاونی تاسیس شد. تولید پودر چربی با راه اندازی یک کارخانه در شهرک صنعتی شکوهیه استان قم آغاز شد و در حال حاضر سه کارخانه تولیدی و ۴۵ نیروی کار مستقیم در آن مشغول به فعالیت هستند. حدود ۱۰۰ نفر نیز به طور غیرمستقیم در زنجیره فروش فعالیت دارند. همچنین ۲۵ نماینده پخش در استان های مختلف، امکان توزیع یکنواخت محصولات را فراهم آورده اند.

شرکت تعاونی دانش بنیان کیمیا دانش الوند چه محصولاتی را تولید می کند؟

پرشیافت برند تجاری انواع پودر چربی است که شرکت تعاونی دانش بنیان کیمیا دانش الوند تولید آن را از ۸ سال گذشته آغاز کرده است. در حال حاضر انواع پودر چربی شامل پودر چربی کلسیمی، خالص، مخصوص طیور، مخصوص آبزیان، امگا ۳ و امگا ۶ توسط شرکت تولید می شود که با برندهای تجاری پرشیافت مانند پرشیا لین، پیور پرشیافت سیلور، پرشیافت طیوری، پرشیافت امگا ۳ و غیره نامگذاری شده است. افزون بر پودر چربی، اسید چرب خالص برای صنایع لاستیک و شوینده نیز تولید می شود.

خبر جدید   قیمت جوجه یک روزه به بیش از ۲۰۰۰ تومان رسید/ افزایش۲۶ درصدی واردات نهاده‌های دامی
چرا استفاده از پودرهای چربی در خوراک دام و طیور اهمیت دارد؟

دام، طیور و آبزیان برای تامین انرژی و همچنین اسیدهای چرب ضروری به مکمل های چربی در جیره غذایی نیاز صددرصدی دارند. افزودن پودر چربی به خوراک علاوه بر تامین سلامت دام و طیور و ارتقای کیفیت محصول به تولیدمثل بهتر حیوانات هم کمک می کند. از این رو، استفاده از پودرچربی های غنی از اسیدهای چرب ضروری که اصطلاحا به آنها اسیدهای چرب با چندپیوند دوگانه (PUFA) گفته می شود و شامل امگا ۳ و امگا ۶ هستند، ضروری است. مصرف سطوح اصولی و منطقی مکمل های چربی در جیره دام، طیور و آبزیان و استفاده از مزایای آن روی سلامت حیوان و در نهایت انسان به عنوان مصرف کننده نهایی، اثرگذار است.

در صنعت خوراک طیور، در کارخانجات و مرغداری ها بطور سنتی، به جای استفاده از پودر چربی از روغن استفاده می شود. استفاده از روغن مشکلاتی مانند اکسیداسیون، حمل و نقل و نگهداری و پایداری کمتر محصول را به همراه دارد. جایگزینی روغن با پودر چربی پرشیافت مخصوص طیور علاوه بر افزایش پایداری، باعث کاهش آردینگی در خوراک پلت می شود. همچنین نگهداری و مصرف آن بسیار ساده تر است و در نهایت نیز خوراک باکیفیت بیشتر و پرت کمتر تولید می شود.

روغن باعث نرم شدن پلت و افت شاخص های استحکام آن می شود، در حالی که پودر چربی با افزایش استحکام پلت به بهبود ماندگاری خوراک پس از تولید کمک می کند.

در حال حاضر، حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد محصولات شرکت دانش بنیان کیمیا دانش الوند در کارخانجات بزرگ تولیدکننده خوراک سراسر کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان تولید انواع پودر چربی این شرکت چقدر است و چه میزان از نیاز کشور به این محصول را تامین می کند؟

در حال حاضر ماهانه حدود هزار تن مجموع محصولات توسط شرکت تولید می شود. به ازای تولید هر کیلوگرم محصول از خروج یک دلار ارز از کشور جلوگیری می شود، بنابراین با تولید ماهانه هزار تن پودر چربی و سایر محصولات، مانع خروج یک میلیون دلار ارز از کشور می شویم.

در حال حاضر، شرکت کیمیا دانش الوند حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد نیاز پودر چربی کشور را در صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان تامین می کند.

خبر جدید   خروج دو میلیون تن گندم از چرخه خرید تضمینی/ قیمت کشاورزان را فراری داد
آیا محصولات شما می تواند با برندهای خارجی به لحاظ کیفیت رقابت کند؟ چه مزیت هایی نسبت به محصولات مشابه خارجی دارد؟

صددرصد توانایی رقابت با برندهای مشابه خارجی را داریم. از زمان آغاز فعالیت شرکت، در محیطی کاملا رقابتی و سالم و با حضور محصولات شرکت کیمیا الوند و برندهای خارجی در بازار، دامداران با توجه به قیمت و کیفیت محصول، پودرهای چربی کیمیا دانش الوند را انتخاب می کنند.

این در حالی است که حمایت ویژه ای از محصولات این شرکت دانش بنیان در مقابل محصولات خارجی نشده و تنها کیفیت محصول، حمایت فنی و خدمات پس از فروش، مصرف کننده را به سوی استفاده از کالای ایرانی سوق داده است.

در حال حاضر میانگین قیمت انواع پودر چربی شرکت کیمیا دانش الوند از حدود ۴ تا ۷ هزار تومان است، در حالی که محصولات خارجی از ۹ تا ۱۲ هزار تومان قیمت گذاری می شوند. این مسئله می تواند بر قمیت تمام شده تولید در واحدهای دامپروری اثرگذار باشد.

دانش بنیان بودن شرکت چه میزان بر اعتماد مصرف کننده اثرگذار است؟

یکی از دلایلی که مصرف کنندگان از انواع پودر چربی پرشیافت استفاده می کنند، دانش بنیان بودن شرکت است. شرکت دانش بنیان کیمیا دانش الوند طی هشت سال گذشته به طور مستمر در زمینه تولید فعالیت داشته است. همچنین مشکلات توقف دوره ای واردات که برای محصولات خارجی ایجاد می شود، برای این محصول وجود ندارد، از این رو همیشه مصرف کننده به آن دسترسی دارد.

افزون بر این، تیم تحقیقاتی کاملی متشکل از استادان دانشگاهی در این شرکت فعالیت دارند، به طوری که از زمان تاسیس آن تاکنون، ۳۰ پروژه دانشگاهی در زمینه این محصولات ارائه شده است. از آنجایی که در بخش تحقیق و توسعه محصولات شرکت، کارهای بسیاری انجام شده است و رزومه علمی قابل قبولی وجود دارد، توانسته ایم اطمینان و رضایت دامداران و کارخانه داران را برای استفاده از انواع پودرهای چربی جلب کنیم.

مسئولیت اجتماعی در قبال تولید یک محصول از نکات مهم به شمار می رود. شرکت دانش بنیان کیمیا دانش الوند چقدر به این موضوع اهمیت داده است؟

مسئولیت اجتماعی و عرضه محصولاتی که دام با مصرف آن شیر، گوشت و تخم مرغ سالم تری تولید کند و در نهایت بر سلامت جامعه اثرگذار باشد، برای ما بسیار اهمیت دارد. ۷۰ تا ۸۵ درصد برندهای پودرهای چربی وارداتی را پالم تشکیل می دهد که برای سلامت جامعه زیان بار است. در حالی که سطح پالم مورد استفاده در محصولات این شرکت حداکثر بین۳۰ تا ۳۵ درصد است.

خبر جدید   افزایش ۶۵ درصدی صید ماهیان استخوانی دریای خزر

در این محصولات از اسیدهای چرب دیگر مانند استئاریک، امگا ۳ و امگا ۶ استفاده شده است تا سلامت جامعه را نسبت به محصولاتی که بیشتر آنها از مالزی و با مقادیر زیادی روغن پالم وارد کشور می شوند، حفظ کنیم. بیشترین واردات پودر چربی از کشورهای مالزی و اندونزی انجام می شود.

آیا محصولات تان را صادر هم می کنید؟ در آینده چه محصولات جدیدی به سبد کالایی این شرکت افزوده می شود؟

محصولاتمان را به ارمنستان صادر کرده ایم و صادرات به عراق و افغانستان نیز در حال پیگیری است. از محصولات جدید شرکت می توان به پرشیامین (ازت اوره ای آهسته رهش)، پرشیاپرو (پروتئین های عبوری مخصوص نشخوارکنندگان) و یک محصول خاص به نام پرشیاپت که خوراک مخصوص حیوانات خانگی است، اشاره کرد.

ارتباط میان دانشگاه و صنعت در بخش های مختلف کمرنگ شده است. شما به عنوان فردی که هم در صنعت و هم در دانشگاه فعالیت دارد، چه توصیه ای برای پررنگ شدن این ارتباط دارید؟

هر چقدر استادان دانشگاهی ارتباط بیشتری با صنعت برقرار کنند، مشکلات آن را بدانند و از حمایت های دولتی برای تبدیل ایده ها به محصول برخوردار شوند، ارتباط میان دانشگاه و صنعت پررنگ تر خواهد شد.

برای دستیابی به این هدف دو پیش نیاز وجود دارد؛ از یک سو، استادان دانشگاه صرفا تولید مقاله را رسالت خود ندانند، به صنعت مرتبط با خود نزدیک شوند و نیاز و مشکلات آن را بشناسند. از سوی دیگر، دولت و به ویژه وزارت علوم از آنها حمایت کند تا ایده هایی که در شرکت های دانش بنیان و دیگر شرکت ها شکل گرفته است، به خدمات و کالا تبدیل شود. از این طریق می توان مشکلات صنعت را روز به روز کمتر کرد. این ها همان اقداماتی هستند که آلمان، ژاپن و چین طی دهه های گذشته انجام دادند و در حال حاضر قدرت های بلامنازع صنعت و تکنولوژی در جهان به شمار می روند.

و در پایان، همکاری تان با گروه مشاورین پارسا در چه زمینه ای است؟

مجموعه بازرگانی پارسا مسئولیت توزیع و مدیریت فروش محصولات شرکت کیمیا دانش الوند را برعهده دارد. به اعتقاد ما، فروش یک هنر و علم محسوب می شود، از این رو، بخش بازاریابی، فروش و توزیع را به طور تخصصی به گروه مشاورین پارسا سپرده ایم.


منبع :: http://agna.ir

برچسب های خبر: ,,,,,


آخرین اخبار

پربازدید