تاریخ خبر: // کد خبر: 63593 // //

با ادامه روال فعلی در صنعت آرد، واحدهای آسیابانی یکی پس از دیگری از چرخه تولید خارج می‌شوند

اختصاصی/ کارخانه آرد کوثر (شرکت امیدیار) در سال ۱۳۷۳ و ابتدا با ظرفیت تولید ۴۵ هزار تن، فعالیت آسیابانی خود را آغاز نموده و هم اکنون از ظرفیت تولید ۱۵۳ هزار تن و نیز ظرفیت ذخیره‌سازی ۳۰ هزار تن برخوردار است.

با ادامه روال فعلی در صنعت آرد، واحدهای آسیابانی یکی پس از دیگری از چرخه تولید خارج می‌شوند

             حمیدرضا رضایی، مدیر کارخانه در گفت‌وگو با غلات نیوز بیان کرد: در کنار ظرفیت ذخیره‌سازی کارخانه، در سال ۹۱ نیز سیلوی ۶۶ هزار تنی متعلق به دولت را با مشارکت کارخانه آرد کنگان خریداری نمودیم که این سیلوی بتنی در جنوب شهر زاهدان در جاده شهرستان خاش قرار دارد.
وی گفت: قبل از سال ۹۵ سهمیه آرد برخی کارخانه‌های استان به نسبت سایر واحدهای تولیدی بالاتر بود و همین مسأله باعث شده بود برخی کارخانه‌ها در آستانه خارج شدن از چرخه تولید قرار گیرند. به همین خاطر تفاهم‌نامه‌ای میان صنف آردسازان استان منعقد گردید و بر اساس آن طبق ظرفیت هر واحد آسیابانی، سهمیه‌ها تعریف و مشخص شد. بر اساس آن تفاهم‌نامه، ۳ هزار و ۵۰۰ تن سهمیه آرد یارانه‌ای و حدوداً هزار تن سهمیه آرد نیمه‌یارانه‌ای به کارخانه ما تعلق گرفت که البته این واحد تولیدی از توانایی تولید با میزان بالاتر نیز برخوردار است.
رضایی افزود: خوشبختانه سهمیه آرد تولیدی در بخش آزاد در داخل استان کاملاً جذب می‌شود و گاهی مشتریانی از شهرهای بم و ریگان هم از ما خریداری می‌کنند.
به گفته وی، کارخانه آرد کوثر هم اکنون آمادگی حضور در بازارهای صادراتی و رقابت در این عرصه را دارد اما با توجه به شرایط فعلی و بسته بودن مسیرهای صادراتی، عملاً گام برداشتن در این مسیر توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
رضایی در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص دغدغه‌ها و چالش‌های آسیابانی این واحد تولیدی تصریح کرد: متأسفانه از سال ۹۳ تا کنون در نرخ آرد بازنگری صورت نگرفته در حالی که با یک محاسبه، می‌توان دریافت از همان سال تا کنون تمام هزینه‌های تولید برای واحدهای آسیابانی چندین برابر شده است. متأسفانه هزینه‌ها رو به افزایش و درآمد رو به کاهش است و این برای آردسازان کشور یک معضل بزرگ به شمار می‌آید.
وی ادامه داد: قیمت جدید سبوس با نرخ ۱۲۵۰ تومان از سوی کارگروه صنایع آرد ایران مصوب گردیده اما وزیر محترم جهاد کشاورزی با این قیمت مخالفت می‌کند و معتقد است سبوس باید به همان نرخ ۸۴۰ تومان به فروش برسد. این در حالی است که قیمت سبوس در قیمت جدید شیر بین ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان لحاظ شده اما متأسفانه دوستان جهاد کشاورزی زیر بار این قیمت (۱۲۵۰ تومان) نمی‌روند! قطعاً اگر قیمت ۱۲۵۰ تومان برای فروش سبوس لحاظ گردد، بخشی از کسری‌های هزینه‌هایمان جبران خواهد شد.
رضایی با اشاره به عرضه آرد نیمه یارانه‌ای در سطح کشور با نرخ‌های متفاوت افزود: متأسفانه آرد نیمه‌یارانه‌ای در کشور با قیمت‌های متفاوت عرضه می‌شود. این در حالی است که هزینه تولید برای واحدهای آسیابانی به صورت یکسان افزایش یافته لذا به منظور رعایت عدالت باید قیمت آرد یکسان‌سازی شود.
وی در ادامه اظهار کرد: معضل دیگر کارخانه، خالی بودن سیلوها از گندم است. خوشبختانه شرکت غله استان در تأمین گندم همکاری خوبی با ما دارد اما انتظارمان این است که به منظور تأمین ذخایر کارخانه و نیز تأمین بخشی از هزینه‌هایمان، شرکت غله در ذخیره‌سازی گندم در کارخانه با ما همکاری نماید.
مدیر کارخانه آرد کوثر در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه اگر صنعت آردسازی با روال فعلی و بدون حمایت و نگاه ویژه دولت پیش رود، صنایع آردسازی یکی پس از دیگری از چرخه تولید خارج خواهند شد، گفت: دستگاه‌های متولی باید به فکر تولیدکننده باشند. اینکه حمایت‌ها فقط در حد حرف مطرح می‌شود و در عمل هیچ‌گونه اقدامی صورت نمی‌گیرد، مشکلات ما را حل نمی‌کند. حداقل انتظار ما این است که هزینه‌های تمام شده تولید را محاسبه و با قیمت آرد مقایسه کنند!

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: با ادامه روال فعلی در صنعت آرد، واحدهای آسیابانی یکی پس از دیگری از چرخه تولید خارج می‌شوند

خبر جدید   با عدم اختلاط صحیح، نتیجه خوبی به دست نمی‌آید


آخرین اخبار

پربازدید