تاریخ خبر: // کد خبر: 122939 // //

امحای ۱۴۰۰ تن ذرت بدلیل طولانی شدن روند توزیع طی سال گذشته

عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: سال گذشته به دلیل طولانی شدن روند توزیع نهاده‌های دامی در بازار، یک هزار و ۴۰۰ تن ذرت دامی روی کشتی ها فاسد و امحا شد.

امحای ۱۴۰۰ تن ذرت بدلیل طولانی شدن روند توزیع طی سال گذشته

عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: سال گذشته به دلیل طولانی شدن روند توزیع نهاده‌های دامی در بازار، یک هزار و ۴۰۰ تن ذرت دامی روی کشتی ها فاسد و امحا شد.
ایمان رنگی درباره مشکلات فعالان این صنف افزود: به دنبال صادر نشدن مجوز از سوی متولیان سامانه بازارگاه جهت توزیع نهاده‌های دامی اظهارشده در گمرک و یا صدور با تاخیر این مجوزها، کالاهای اساسی موجود در بنادر و گمرکات پس از طی شدن مدت زمان قانونی دو ماهه در لیست کالاهای متروکه قرار گرفته و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گیرد که این مساله علاوه بر افزایش میزان زیان‌دهی واردکنندگان، بازار نهاده‌های دامی را بر هم می زند.
وی اضافه کرد: هشتم آذرماه امسال، از سوی معاونت توسعه صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی مجوز خروج کالاهای یک شرکت عضو انجمن را از گمرک صادر کرد و در تاریخ ۲۴ آذر ماه، معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی مجوز عرضه محموله ذرت این شرکت را در سامانه بازارگاه صادر کرد.
عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور تصریح کرد:براساس مجوز معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی محموله ذرت شرکت مزبور باید در گیلان عرضه شود و این در حالیست که معاونت بهبود تولیدات دامی این استان اعلام کرد، چنین مجوزی را دریافت نکرده و باعث شد تا ۸۰۰ تن ذرت که خوراک یکسال مرغداری ۳۰ هزار راسی مرغ مادر است، در انبارها بماند.

خبر جدید   رشد ۳۰ درصدی جمعیت دامی کشور در سال ۹۸

رنگی توضیح داد:محموله یاد شده به شکل اعتباری ترخیص شده و مدت زمان عرضه کالاهایی که به شیوه اعتباری ترخیص می‌شوند هفت روز است؛ از گمرک اخطاریه برای متروکه اعلام شدن کالا دریافت شده و تاکنون موفق به رفع اشکالی سامانه بازار گاه که منجر به رؤیت نشدن مجوز مربوطه است، نشده ایم.
عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران تصریح کرد: بروکراسی و اشکال های سامانه بازار گاه موجب شده تا تولیدکنندگان صنایع دام و طیور و نیز مصرف کنندگان نهایی کالا و واردکنندگان ضرر و زیان‌های بسیاری را متحمل شوند، اما همچنان انگشت اتهام برای بر هم خوردن تنظیم بازار نهاده‌های دامی به سمت واردکنندگانی گرفته شود که گرفتار مشکلات فرآیند توزیع کالا در بازار هستند.
به گفته رنگی، اکنون شرایط به نحوی است که کالاهای اساسی تأمین ارز شده و یا آن بخش که واردکنندگان به دنبال ترخیص اعتباری هستند، امکان توزیع به موقع را ندارند و بر همین اساس چنانچه واردکنندگان معطل دریافت مجوز توزیع کالا از وزارت جهاد کشاورزی شوند به دلیل از دست رفتن مدت زمان قانونی کالاهای آنها متروکه اعلام می‌شود و چنانچه بخواهند کالا را بدون اخذ مجوز از گمرک ترخیص کنند که اموال آنها در لیست کالای قاچاق قرارگیرد. ضمن اینکه امکان ترخیص کالا بدون اخذ مجوز از وزارت جهاد وجود ندارد.
به گزارش فصل تجارت، براساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار در آذرماه، نرخ هر کیلوگرم ذرت و جو در مبادی ورودی یک هزار و ۷۰۰ تومان، دانه سویا سه هزار ۱۰۰ تومان و کنجاله سویا سه هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد.
در حالی که قیمت هر کیلوگرم ذرت در بازار آزاد بیش از چهار هزارتومان و کنجاله سویا بیش از ۱۶ هزارتومان است.

خبر جدید   تغییر نرخ مصوب تخم مرغ درب مرغداری

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید منبع :: امحای ۱۴۰۰ تن ذرت بدلیل طولانی شدن روند توزیع طی سال گذشتهآخرین اخبار

پربازدید