تاریخ خبر: // کد خبر: 120927 // //

افزایش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت آرد آزاد در زنجان/ نانوایان تمایلی به پخت ندارند

شایعه تا واقعیت اتفاقات پشت پرده کمبود و چند نرخی بودن نان در روزهای اخیر زنجان، زنگ خطر را برای مسئولان ‌به صدا درآورده است.

افزایش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت آرد آزاد در زنجان/ نانوایان تمایلی به پخت ندارند

             به گزارش  خبرگزاری تسنیم از زنجان، موضوع کمبود نان شهر زنجان در روزهای اخیر در کنار مشکلاتی که برای مردم شهر به وجود آورده است، بستری برای گرم شدن بازار شایعات و همچنین سر باز کردن برخی مسائل حاصل از سوء مدیریت‌ها در استان ایجاد کرده است. البته پاسخگویی متناقض مسئولان و ادامه‌دار بودن این موضوع بیشتر شایعات را نزدیک به واقعیت جلوه می‌دهد و موضوع اصلی این کلاف سر در گم همین جاست.

بر اساس اخبار نزدیک به یک هفته است که تعدادی از نانوایی‌های زنجان در زمانی که باید فعال باشند تعطیل‌اند و یا اگر هم پخت نان انجام می‌دهند به اندازه ظرفیت سابق نیست و نیاز مردم منطقه را تامین نمی‌کند، در نتیجه در این شرایط که زنجان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و محدودیت‌ها تشدید شده‌اند، مردم مجبور می‌شوند به چند نانوایی مراجعه کنند تا بتوانند مقدار نان مورد نیاز خود را تامین کنند و در کنار آن در بعضی نانوایی‌ها تجمعاتی به وجود می‌آید که ناقض پروتکل‌های بهداشتی است و خطر جان مردم را تهدید می‌کند.

با توجه به شرایط اقتصادی در حال حاضر نیاز مردم به نان بیشتر شده و افزایش قیمت‌های سرسام آور برنج، گوشت و همینطور کالاهای دیگر استقبال عمومی را به سمت مصرف نان بالا برده، بر این اساس مسئولان باید نگاه ویژه‌ای به این حوزه داشته باشند و از بروز مشکل و ایجاد وقفه در عرضه نان جلوگیری کنند.

خبر جدید   توصیه هایی برای تمیز کردن آشپزخانه نانوایی ها در زمان ویروس کرونا

اگرچه بر اساس اعلام مسئولان و اخبار متفاوت منشاء فعالیت نکردن نانوایی‌ها مشکلات حوزه حمل و نقل و نرسیدن آرد به موقع به نانوایی‌هاست اما به نظر می‌رسد این موضوع نمی‌تواند سبب ایجاد اختلال یک هفته‌ای در فعالیت نانوایی‌ها باشد و شاید بهتر است منشاء مشکلات را از محل چند نرخی بودن آرد و تفاوت قیمت بازار آزاد با نرخ دولتی جویا باشیم.

        بیشتر بخوانید

            فرماندار بجنورد: نانوایی‌های متخلفی که آرد خارج از شبکه توزیع کنند «پلمب» می‌شوند

            گزارش تسنیم از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در یک نانوایی قزوین/ کرونا از تنور داغ این نانوا‌ فراری است+ فیلم

            10 واحد نانوایی متخلف در همدان پلمب شد

با توجه به تفاوت قیمت بیش از ۱۰۰ هزار تومانی در نرخ آرد سهمیه‌ای نانوایی‌ها و بازار آزاد شایعاتی در این راستا مطرح است که بعضی نانوایی‌ها به جای پخت نان اقدام به فروش آرد می‌کنند که البته این مسئله قانونی هم نیست و تخلف محسوب می‌شود. از سوی دیگر همین تفاوت قیمت‌ها سبب چند نرخی بودن نان، بربری و سنگک در برخی نانوایی‌ها را نیز به وجود آورده است.

با این حال اگر مسائل مطرح شده صحت داشته باشند نمی‌توان اصناف را مجرم کرد بلکه باید به دلایل بروز چنین مسائلی رسیدگی کرد. اخیرا قوانین دست و پاگیر و اعلام نرخ‌های متفاوت و بحث یارانه‌ها، افراد بسیاری را با چنین مسائلی درگیر کرده است.

خبر جدید   کاهش محصول گندم نرم فرانسه

بر این اساس سئوالی که مطرح می‌شود این است که مشکلات نانوایی‌ها در این روزها چیست و شایعات مطرح شده تا چه حد صحت دارند؟ آیا نان، همانند مرغ و روغن به چرخه کمبودهای استان اضافه خواهد شد و قصه کمبود نان ادامه‌دار خواهد بود؟

سید محمود موسوی، رئیس اتاق اصناف استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم به تشریح مشکلات چند روز اخیر پرداخت و اظهار داشت: بر اساس تصمیماتی که اتخاذ شده بود، ماشین‌های حمل بار را که آرد را از انبار به نانوایی‌ها منتقل کرده بودند ملزم شده بودند بارنامه دریافت کنند، اما در روزهای اخیر به دلیل عدم همکاری سرویس‌های حمل بار کار آن‌ها را تسهیل کردیم و اجازه تردد آن‌ها با حواله کارخانه صادر شد.

وی به سهمیه نانوایی‌ها اشاره و تصریح کرد: برای مثال واحدهای فروشنده بربری و سنگک اگر بخواهند فقط با "سهمیه" پخت داشته باشند تنها در چند ساعت محدود در روز می‌توانند فعالیت داشته باشند، درنتیجه این واحدها مجبور هستند از آرد آزاد استفاده کنند که قبلا با قیمت مناسب به وفور وجود داشت اما در حال حاضر آرد گران شده و از ۸۰ هزار تومان به ۱۵۰ هزار تومان افزایش یافته است و نانوایی برای اینکه مانند گذشته فعالیت داشته باشد ناچار به استفاده از آرد آزاد است.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان در ادامه افزود: کسانی که با نرخ آزاد پخت می‌کنند هم نمی‌توانند با نرخ انتخابی خود فروش کنند و باید از قیمت‌گذاری که برای سهمیه آزاد انجام شده است تبعیت کنند. در حال حاضر نانوا مجبور است بیشتر از آن، نرخ فروش داشته باشد که این کار اگرچه گران فروشی است اما در راستای تامین نان مردم اتفاق می‌افتد.

خبر جدید   عرضه نان در سوپرمارکتهای شهرستان قرچک ممنوع شد

وی با اشاره به راهکار این موضوع، عنوان کرد: تا زمانی که یارانه در این کالاها وجود دارد مشکلات این چنینی ادامه خواهند داشت. در یارانه گندم و آرد آن میزانی که باید به مردم برسد را در میان راه از مسیر خارج می‌شود و این چند نرخی‌ها کار را دشوار کرده است.

موسوی خاطرنشان کرد: طبیعی است با گران شدن سهمیه آرد، نانوا تمایلی به پخت اضافه نان نداشته باشد و همین ساعات کاری کم نانوایان سبب شده صف‌های طولانی در زنجان به وجود بیاید. در حال حاضر هیچ راهکاری برای این موضوع وجود ندارد.

با تمام آنچه گفته شد گستردگی و پیچیدگی مشکلات در تمام مراحل تولید نان در حال حاضر شرایطی را ایجاد کرده است که تنها مصرف‌کننده که مردم باشند را متضرر کرده است. قشر ضعیف و متوسط جامعه در این شرایط فشار بیشتری را تحمل می‌کنند در نتیجه دولت، قوانین و مسئولان باید به جای سنگ اندازی در مسیر، نقش تسهیل‌کنندگی را ایفا کنند و هرچه زودتر این ناآرامی‌های اخیر را سامان دهند.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: افزایش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت آرد آزاد در زنجان/ نانوایان تمایلی به پخت ندارندآخرین اخبار

پربازدید