تاریخ خبر: // کد خبر: 66135 // //

افزایش راندمان گندم در گرو رعایت اصول الگوی کشت

به کار گیری روش های صحیح کاشت محصولات از جمله در گندم نقش بسزایی در افزایش راندمان تولید ایفا می کند.

افزایش راندمان گندم در گرو رعایت اصول الگوی کشت

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل:
افزایش راندمان گندم در گرو رعایت اصول الگوی کشت     به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل  ، علی حسین احدی عالی با اعلام این مطلب گفت: به کار گیری روش های صحیح کاشت محصولات از جمله در گندم نقش بسزایی در افزایش راندمان تولید ایفا می کند.
   وی اظهار داشت: انتظاری که از عموم کشاورزان منطقه داریم این است که در زمان مناسب اقدام به کشت نمایندو توجه داشته باشند که تاخیر در تاریخ کاشت به دلیل مواجه شدن مراحل اولیه رشد گندم با درجه حرارت پایین منجر به کاهش معنی داری در عملکرد کمی و کیفی محصول خواهد شد.
   وی خاطر نشان کرد: رعایت تاریخ کاشت به عنوان یکی از مهم ترین عوامل مدیریتی موثر بر عملکرد باید مورد توجه خاص زارعین و کارشناسان قرار گیرد.
   وی افزود : بهترین تاریخ کاشت گندم طبق توصیه محققین ایستگاه تحقیقات کشاورزی در منطقه اردبیل، نیمه اول مهرماه میباشد ،ولی تا پایان مهرماه می توان اقدام به کشت نمود،فلذا از عموم کشاورزان منطقه درخواست میشود تا در مناسب ترین زمان نسبت به کشت اقدام نمایند.
    مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل ضمن تاکید بر انجام بیمه محصولات کشاورزی در مقابل حوادث غیر مترقبه اظهار داشت: کشاورزان علاوه بر رعایت موارد فوق الذکر استفاده از بذور اصلاح شده وضدعفونی شده ،رعایت عمق کاشت، مقدار مناسب بذر و کود مصرفی، تجهیز اراضی زراعی به سیستم های نوین آبیاری ، افزایش ضریب مکانیزاسیون و اجرای کشاورزی حفاظتی را مورد توجه قرار دهند.
   وی با بیان اینکه توزیع بذور گندم گواهی شده در ۱۲ عامل توزیع مورد تایید جهاد کشاورزی در شهرستان اردبیل آغاز شده افزود: ارقام توزیعی شامل ارقام کاسگوژن،پیشگام، میهن، سای سونزوزارع ازارقام گندم آبی و آذر ۲ ، هما، رصد و باران ازارقام گندم دیم می باشد.
وی افزود: زارعین از به کارگیری بذور اصلاح شده در کشت گندم استقبال خوبی داشته اند .
 احدی عالی یادآور شد: کشاورزان در صورت استفاده از بذور خودمصرفی، ضمن بوجاری کردن بذر با دستگاههای بوجاری، بذر مصرفی خود را با استفاده از قارچ کش های مناسب ضدعفونی و سپس اقدام به کشت نمایند.                         
وی در پایان سخنان خود افزود: امیدواریم با به کار بستن توصیه های لازم فنی و کارشناسی مخصوصا رعایت زمان مناسب کاشت و استفاده از بذور اصلاح شده و مرغوب میزان تولید افزایش یافته و امسال گندم بیشتری نسبت به سال گذشته داشته باشیم.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: افزایش راندمان گندم در گرو رعایت اصول الگوی کشت

خبر جدید   برگزاری کارگاه آموزشی توجیهی سایت الگویی ملی زنبور عسل شهرستان کوثر


آخرین اخبار

پربازدید