تاریخ خبر: // کد خبر: 51451 // // // // //

آیین تجلیل از فعالان و تولید کنندگان بخش کشاورزی استان مرکزی برگزارشد.

شبکه کشاورزی ایران: آیین تجلیل از فعالان و تولید کنندگان بخش کشاورزی استان مرکزی برگزارشد. آیین تجلیل از فعالان و تولید کنندگان بخش کشاورزی استان مرکزی برگزارشد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: بر اساس آمارهای موجود با وجود کاهش ۳۰ درصدی بارندگی ها در سال آبی ۹۶ -۹۷ بیش

آیین تجلیل از فعالان و تولید کنندگان بخش کشاورزی استان مرکزی برگزارشد.

شبکه کشاورزی ایران:

آیین تجلیل از فعالان و تولید کنندگان بخش کشاورزی استان مرکزی برگزارشد.

آیین تجلیل از فعالان و تولید کنندگان بخش کشاورزی استان مرکزی برگزارشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: بر اساس آمارهای موجود با وجود کاهش ۳۰ درصدی بارندگی ها در سال آبی ۹۶ -۹۷ بیش از سه میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید شده است.
«مجید آنجفی» افزود: روند افزایشی تولید محصولات کشاورزی در سال جاری نشان ازاستفاده بهینه از آب و افزایش بهره وری و آب و خاک در این حوزه است.
وی ادامه داد: ۱۶۰ میلیمتر بارندگی از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در استان مرکزی باریده که این میزان بارندگی حدود سه برابر میانگین بلند مدت استان بوده و امید است افزایش تولید محصولات را در این بخش به همراه داشته باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطر نشان کرد: در طول مدت چند سال گذشته با وجود کاهش ۳۰ هزار هکتاری سطح زیر کشت گندم آبی، تولید این محصول در استان روند افزایشی داشته است.
آنجفی بهره گیری از محصولات کم آب بر و اصلاح الگوی کشت برای افزایش بهره وری آب را از برنامه های اولویت دار عنوان کرد و گفت: بر این اساس کشت محصولات کم آب بر از جمله زعفران، گیاهان دارویی و محصولات دیم در دستور کار این سازمان قرار گرتفه است.
وی خاطر افزود: ۴۵ درصد تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری استان مرکزی به بخش کشاورزی اختصاص یافت که با همت بهره برداران و کارشناسان جهاد کشاورزی اکنون حدود ۹۰ درصد تسهیلات اختصاص یافته به استان در بخش کشاورزی استان جذب شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی یاد آور شد: سرمایه صندوق توسعه بخش کشاورزی استان از ابتدای فعالیت تا کنون به ۱۹۰ میلیارد ریال رسیده بود که با حمایت بخش دولتی استان در مدت ۹ ماه گذشته سرمایه این صندوق به ۶۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.
آنجفی افزود: با توجه به ظرفیت های بخش کشاورزی استان مرکزی انتظار می رود سرمایه این صندوق تا چهار هزار میلیارد ریال افزایش یابد.
مدیریت شعب بانک کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ۵۱۰ میلیارد ریال منابع مالی از محل اعتبارات تسهیلات توسعه پایدار بخش کشاورزی به بانک کشاورزی این استان اختصاص یافت که تا کنون علاوه بر جذب این منابع مالی، حدود ۱۹۰میلیارد ریال نیز از محل اعتبارات ملی جذب شده است.
«مسعود رضایی» افزود: با توجه به ظرفیت های بخش کشاورزی استان مرکزی پیش بینی می شود تا پایان سال جاری ۲۰۰ میلیارد ریال منابع مالی از محل اعتبارات تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر در اختیار کشاورزان قرار گیرد.
وی ادامه داد: پرداخت تسهیلات توسط بانک کشاورزی استان مرکزی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.
نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: ۱۴ میلیارد دلار ارز با قیمت ۴۲ هزار ریالی برای تامین کالاهای اساسی مردم اختصاص یافته است که با وجود اختصاص این اعتبارات، کالاهای اساسی با قیمت ارز آزاد به دست مصرف کننده می رسد.
«سید محمد حسینی» افزود: نیاز است افرادی که نهاده های با قیمت ۴۲ هزار ریال در اختیار آنان قرار می گیرد توسط دولت شناسایی و زمینه کاهش قیمت برای مصرف کنندگان فراهم شود.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: کاهش ۴۰ درصد آب در منطقه ،مرگ آن منطقه را به همراه داشته و اکنون این مهم در مناطق جنوبی کشور ایجاد و به سمت مناطق مرکزی در حال افزایش است.
«محمد رضا منصوری» افزود: با توجه به قرار گرفتن استان مرکزی در مناطق خشک و ممنوعه کشور نیاز است با ترویج کشاورزی علمی و بهره گیری از روش های آبیاری نوین، زمینه کاهش مصرف و افزایش بهره وری فراهم شود.
رئیس هیات‌ مدیره بنیاد توانمندسازی گندمکاران استان مرکزی نیز گفت: از ۱۶۴ میلیون هکتار وسعت کشور ۴۰ میلیون هکتار مستعد انجام فعالیت های کشاورزی بوده و اکنون حدود ۱۹ میلیون هکتار آن زیر کشت انواع محصولات کشاورزی قرار دارد.
«فرزین بهرامی» افزود: اکنون ۲۳ درصد نیروی کار کشور در حوزه کشاورزی اشتغال داشته و ۱۳ درصد تولید ناخالص و پنج درصد سرمایه گذاری های کشور در این بخش انجام می شود.
وی ادامه داد: با توجه به وسعت و ظرفیت های بخش کشاورزی کشور، توسعه تولید و فعالیت های این بخش نیازمند سرمایه گذاری است.
رئیس هیات ‌مدیره بنیاد توانمندسازی گندمکاران استان مرکزی، امنیت در بخش کشاورزی را از جمله عوامل افزایش سرمایه گذاری دانست و گفت: قیمت تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم از جمله اقدام های دولت برای افزایش امنیت در این بخش بوده و تصویب قیمت ۱۶ هزار ریالی، مشکلاتی را برای کشاورزان به همراه دارد.
بهرامی خاطر نشان کرد: ایجاد نا امنی در بخش کشاورزی افزایش مهاجرت به شهرها، کاهش تولید محصول و افزایش حاشیه نشینی در شهرها را به همراه دارد.
در پایان این آیین از ۶۰ نفر از کشاورزان برتر استان مرکزی با حضور استاندار، نماینده مردم ساوه و زرندیه و نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان تقدیر شد.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.

خبر جدید   برگزاری جلسه کار گروه حجاب و عفاف در سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام

۱۳۹۷/۱۰/۲۵

مشاهده خبر در وبسایت مرجعآخرین اخبار

پربازدید