تاریخ خبر: // کد خبر: 121035 // //

آسیابانان چشم انتظار اقدام دولت برای رفع مشکل کیسه

اختصاصی/ این روزها خرید کیسه آرد از بزرگترین دغدغه‌های آسیابانان است و به گفته مدیران کارخانه‌های آرد، علی‌رغم پیگیری‌های شرکت بازرگانی دولتی ایران و کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران، حاشیه‌های بازار کیسه کماکان پایدار است.

آسیابانان چشم انتظار اقدام دولت برای رفع مشکل کیسه

             در سال ۹۳، قیمت خرید کیسه آرد ۵ هزار ریال محاسبه شده و در حال حاضر آسیابانان باید برای خرید کیسه، بهایی بیشتر از ۴ هزار ریال بپردازند! این درحالی است که به گفته آسیابانان با توجه به عدم افزایش قیمت آرد از سال ۹۳ تا کنون و افزایش همه هزینه‌های مولفه‌های تولید، تورم چند برابری نرخ کیسه غیر متعارف است.
از سوی دیگر طی گفت‌و‌گوهایی که ما اخیرا با تولیدکنندگان گونی آرد داشته‌ایم، این مسأله از سوی این صنف مطرح می‌شود که دلیل افزایش نرخ کیسه، گرانی صعودی و بی‌رویه پتروشیمی در بورس است.
در حال حاضر علی‌رغم مشکلات زیادی که صنعت آرد را احاطه نموده، دغدغه خرید کیسه، بزرگترین مشکل آسیابانان است که باید به طور جدی مورد توجه قرار گرفته و نیز رفع گردد.
آسیابانان در خصوص رفع مشکل کیسه، راهکارهای متعددی را پیشنهاد نموده‌اند که در گزارش قبلی به تعدادی از آن‌ها پرداخته شد و نیز در این گزارش به برخی دیگر از این پیشنهادها اشاره خواهیم نمود؛

خبر جدید   خرید تضمینی ۷۰ هزار تن گندم در استان لرستان

نانوایان هزینه کیسه آرد را بپردازند!
بسیاری از آسیابانان معتقدند به منظور کاهش هزینه‌های بخش آسیابانی، نانوایان باید هزینه کیسه آرد را به نرخ روز متقبل شوند این درحالی است که باتوجه به شرایط اقتصادی حاکم بر صنف نانوایان، پذیرش این مسأله از سوی نانوایان قطعا با مخالفت‌هایی روبه‌رو خواهد بود.
به گفته برخی از آسیابانان، تا سال ۹۲  مدیریت تامین کیسه آرد با سازمان غله کشور بود که در بهترین حالت ممکن قرار داشت. در آن زمان، هزینه کیسه از نانوایان اخذ می‌شد و در حال حاضر تامین کیسه به کارخانه‌های آرد واگذار شده است و بسیاری از مدیران کارخانه‌های آرد معتقدند تامین کیسه آرد مجدد باید به این حالت برگردد.

خبر جدید   برنامه‌ریزی برای احیای تولید مجدد گندم دوروم در استان

دولت برای خرید کیسه به کارخانه‌ها سوبسید دهد!
به گفته برخی آسیابانان، در حال حاضر با توجه به افزایش غیرمتعارف نرخ کیسه، لازم است دولت در جهت حمایت از صنعت استراتژیک آرد و جلوگیری از بروز بحران در بسته‌بندی آرد، برای تامین بدون دغدغه هزینه کیسه در شرایط فعلی به آسیابانان سوبسید دهد، درواقع این دسته از مدیران کارخانه‌های آرد معتقدند هم‌اکنون محتمل‌ترین راه حل برای رفع مشکل کیسه آرد، این است که هزینه کیسه از محل سوبسید در اختیار کارخانه‌های آرد قرار گیرد.  
حسن حنان، قائم مقام و معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران پیش از این به غلات نیوز گفته بود که با هماهنگی شرکت بازرگانی دولتی ایران و وزارت صمت، قرار است مواد اولیه پروپیلن با قیمت پایه بورس در اختیار کارخانه‌های گونی‌بافی قرار گیرد تا کیسه را با قیمت تمام شده در اختیار کارخانه‌های آرد بگذارند؛ بر این اساس، لیست کارخانه‌های گونی‌بافی تهیه و به وزارت صمت ارسال شده و باید کمیته بورس برگزار و در این کمیته مصوب گردد که مواد اولیه با قیمت پایه بورس در اختیار کارخانه‌های گونی‌بافی قرار گیرد.
نابسامانی بازار کیسه آرد و حاشیه‌های تامین کیسه در حال حاضر بزرگترین نگرانی کارخانه‌های آرد است و آسیابانان این توقع را دارند که متولیان صنعت آرد هرچه سریع‌تر برای بهبود شرایط و متعادل‌سازی قیمت کیسه وارد عمل شوند و مشکل تامین کیسه رفع گردد.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: آسیابانان چشم انتظار اقدام دولت برای رفع مشکل کیسه

خبر جدید   تلاش برای افزایش کیفیت گندم در ایلام


آخرین اخبار

پربازدید